Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Ööülikoolis algab kolmeosaline loengusari Konstantin Stanislavskist

17.10.2021 15:01

Sel nädalavahetusel, 16.–17. oktoobril 2021 kõlab Vikerraadios ja Klassikaraadios esimene osa Ööülikooli värskest kolmeosalisest loengusarjast "Stanislavki – suur tundmatu", kus Stanislavskist räägib näitleja, tõlkija ja lavakunstikooli õppejõud Anu Lamp.

Konstantin Stanislavski nägemus näitlejatööst ja teatrikunstist on saavutanud ülemaailmse mõju. Samas pole tänaseni ühtegi lõplikku versiooni tema kuulsast "süsteemist". See on omakorda tekitanud legende ja karikatuure Stanislavski teatrist.

Ööülikooli kolmeosaline loengusari avab hiljuti avaldatud arhiivimaterjalide ja eluoo põhjal Stanislavski teatritee alates 19. sajandi lõpu vene kaupmeeste perekonnast lõpetades 20. sajandi stalinistliku Nõukogude Venemaa hirmuõhustikuga. Loengutes kõlavad ka katkendid seni eesti keeles avaldamata Stanislavski kirjavahetustest. Ööülikooli lektor on näitleja, tõlkija ja lavakunstikooli õppejõud Anu Lamp, saadete toimetaja on Joonas Hellerma ja helirežissöör Külli Tüli.

I osa: Isepäine kaupmees
Ööülikooli kolmeosaline loengusari Konstantin Stanislavski teatriteest algab tema kaupmeeste perekonnast ja poisipõlve läbielamistest. Kuidas tekib maailma muutev teatripisik keset ketrusvabrikuid ja nendega seotud äriplaane. 

II osa: Süsteemi sõnastamine
Stanislavski saatuslik kohtumine Nemirovitš-Dantšenkoga viib Moskva Kunstiteatri loomiseni. Pärast paljusid edukaid teatritöid tabab Stanislavskit kriis, mis sunnib otsima võimalust  sõnastada näitlejatöö alused. Miks see Stanislavskil kunagi lõpuni ei õnnestunud?

III osa: Uues maailmas
Stanislavski ja tema teatritrupi reis Ameerika Ühendriikidesse muudab maailma, mille mõju kestab tänaseni. Tänu ameeriklaste pealekäimisele kirjutab Stanislavski oma kuulsa raamatu "Minu elu kunstis". Millist mängu peab ta aga mängima pärast naasmist Nõukogude Venemaale?

Loengusari jõuab kuulajateni kolmel  järjestikkusel nädalavahetusel – Vikerraadios laupäeval kell 22.10 ja Klassikaraadios pühapäeval kell 22.05. Ööülikooli loenguid kuuleb järele veebikanalis Jupiter.

Toimetaja: Kaspar Viilup
Allikas: kultuur.err.ee