Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Balti professionaalne nüüdistsirkus vallutab Tallinna

07.09.2023 12:53

6. kuni 7. oktoobrini 2023 toimub Sakala 3 teatrimajas neljas Balti nüüdistsirkuse esitlusfestival EPICIRQ. Baltikumi ainsa sellelaadse festivali rõhk on professionaalsel tsirkusel, kavas on lavastused, lühietteasted, tööprotsessi esitlused ja liftikõned. Festivalile häälestab ning järele kajab 23. septembrist 22. oktoobrini vältav näitus „Keha(s)tus“ Uue Turu platsil.

Esitlusfestivali fookuses on artistid, kelle on kandidaatide hulgast välja valinud rahvusvaheline etenduskunsti professionaalidest koosnev žürii. Lavastuste teemades on esil koosolu tajumine, toimetulek enda ja teistega, otsing ja keskkonnaimpulsside mõju. Teemasid käsitletakse keha kaudu, mis loob ühenduskohti ja põimumisi füüsilise teatri, nüüdistantsu ning muude kunstivormidega. 

EPICIRQi on kogema oodatud kõik, kes soovivad nüüdistsirkust (taas)avastada või oma senist vaatamispagasit täiendada. Lisaks on  esitlusfestivalile kutsutud Eesti ja välismaa promootorid, produtsendid ning teised kultuurivaldkonna esindajad, et võimaldada (rahvusvahelist) koostööd Balti tsirkuseartistidega.

Eesti ainsa nüüdistsirkusefestivali muudab tänavu eriliseks see, et seitsmest lavastusest kuus on tööprotsessi esitlused (work in progress). Ehkki tööprotsessi esitluste sisu üldiselt varieerub, näitavad EPICIRQi artistid enda terviklavastuste hetkeseisu. Pärast igat esitlust on publikul võimalus nähtu osas oma mõtteid jagada vestlusringis, mida suunab Kaisa Ling. Samuti leiab programmist lavastuste ideede liftikõned, lühiprogrammi ja järelpeo – eri formaatide kaudu avatakse nüüdistsirkuse mitmekesisust. Festivali lisaprogrammina etendub Theatrumis 5. ja 8. oktoobril Hanna Junti lavastus "Vaatamata kõigele".

Festivalile eelneb ja järgneb tsirkusekehade näitus "Keha(s)tus", mille autor on Luisa Greta Vilo. Näitus toimub Tammsaare pargi Uue Turu platsil 23. septembrist 22. oktoobrini. Näitus väljendab ühtaegu inimkeha lihtsust ja selle võimekust, moodustades sümbiootilisi vorme Peipsi-äärsete maastikega. Nüüdistsirkusele omane inimkeha piiride kompamine on näituses kontrastselt esil – looduse tugevus on kehastunud artisti ning meelelahutuslikkus haavatavusega asendunud. 

Esitlusfestivali korraldab MTÜ Eesti Kaasaegse Tsirkuse Arenduskeskus ning festivali toetavad Creative Europe, Grassroot Network, Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital ja Eesti Rahvakultuuri Keskus. Piletid on müügil Fientas ja rohkem infot leiab epicirq.com.

Pildil stseen Hanna Junti lavastusest "Vaatamata kõigele". Foto: Marius Peterson