Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Obinitsas algasid “Taarka” proovid

13.07.2005 16:49

Setumaal Obinitsas algasid eile Vanemuise suvelavastuse "Taarka" proovid, maikuus harjutati Kauksi Ülle kirjutatud näitemängu Tartus teatri proovisaalides.
"Taarka" on setu laule ja tantse sisaldav tragikoomiline näitemäng setudest, nende elust vene alamatena, Eesti Vabariiki sattumisest ja eestistamisest. "See on küll puhas juhus, et setudega seonduvale on viimasel ajal poliitiline taust taha tekkinud," selgitas lavastaja Ain Mäeots. "Me võtsime selle setudest kõneleva loo lavastada ennekõike ja ainult sellepärast, et tegemist on ülimalt põneva ja meile huvi pakkuva näitemänguga."

Tõsielul põhineva loo peategelane Hilana Taarka oli rikkas setu peres kasvanud lauluandekas ja temperamentne neiu, kes seoses isa muutumisega joodikuks ja kaardimängijaks oli neiuks sirgudes olukorras, kus talle polnud anda kaasavara ning ta pidanuks setu kommete järgi jääma vanatüdrukust teenijaks venna majja.
Taarka temperament sellise saatusega ei leppinud, vaid sundis teda kõigest hoolimata otsima isiklikku õnne. Ta sünnitas vallaslapsi ning püüdis neid elatada lauldes ja kerjates, käies improvisatsiooniliselt lauldes talust tallu ja pulmast pulma.
Tema ande avastas noor soome folklorist Armas Otto Väisänen, kes kirjutas Taarkast essee ning viis ta koguni Soome presidendile laulma. Taarkast sai tuntud rahvalaulik, kes oma elu lõpul elas katkise suitsusauna asemel korstnaga majakeses.
Lisaks erilise saatusega naise isikuloo avamisele annab see lavastus mitmekülgse pildi setu pärimuskultuurist - saab näha setu taluelu, pulma, matust, kirmaskipidu, laule ja tantse.

Vanemuine mängib "Taarkat" 4.-18. augustini kümnel korral Obinitsas Setu seltsimaja õuel, kuhu kunstnik Iir Hermeliini kavandite kohaselt luuakse etenduste toimumise ajaks ehtne lilleaed.

"Taarkas" mängib nimiosa Merle Jääger, teistes osades Marje Metsur, Veikko Täär, Ode Jääger, Helena Merzin, Alina Karmazina, Riho Kütsar, Margus Jaanovits, Indrek Taalmaa, Tanel Jonas, Indrek Tulp jt.
 
Lavastuses osalevad mitmed setu folklooriansamblid.


Tambet Kaugema
Vanemuise pressiesindaja
52 37028
[email protected]
www.vanemuine.ee