Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Nukuteatrimuuseumi uus näitus lubab piiluda teatrinukkude sisemusse

18.03.2024 17:12

Pildil on roosal taustal kaks mustvalget röntgenfotot nukust, ülaservas on kirjas "NUKUTEATRIMUUSEUM / Näitus / Exhibition" ning allpool "Teatrinuku anatoomia / alates 23/03/2024".

23. märtsil 2024 kell 11.00 avatakse Nukuteatrimuuseumi keldrisaalis näitus "Teatrinuku anatoomia", kus eksponeeritavad kaheksa teatrinuku röntgenülesvõtted lubavad näha läbi nuku väliskesta ning vaadelda, millised on teatrinuku "luustik", "lihased" ja "siseelundid".

Näitusele on valitud kaheksa teatrinukku, mis sarnanevad rohkem või vähem inimestega. Nukkudest on tehtud näituse jaoks läbivalgustus ehk röntgenpilt, mis võimaldab lisaks erinevatele materjalidele esile tuua teatrinuku kehaosade liitekohti ja keerukamaid mehaanikaid. 

"Näitus vastab mitmetele põnevatele ja intrigeerivatele küsimustele, mille peale külastaja võib-olla ei olegi kunagi mõelnud: missugustest materjalidest koosneb üks teatrinukk? Kas teatrinukul on siseelundid? Mis moodustab teatrinuku skeleti?" selgitas näituse üks kuraatoritest Gerli Mägi.

"Selleks, et saada teatrinukul liikuma pea, suu ja silmad, peidetakse suur osa mehaanikast nuku pähe. Seetõttu on mitmetel nukkudel peas magnetid, vedrud ning kruvid," tõi Nukuteatrimuuseumi juhataja ja näituse üks kuraatoreist Iti Niinemets näite teatrinuku anatoomilistest eripäradest. 

Näitust saadab helimaastik, mis on loodud erinevast materjalist nukkude liikumise häältest.

Näituse kuraatorid on Gerli Mägi ja Iti Niinemets, materjalinäidiste teostus ja nõuanded Annika Aedma ja Evelin Vassar, tekstide toimetaja Sirlen Rekkor, tõlkija Liisa Luhakivi, graafiline disainer Helmi-Elfriede Arrak.

Muuseuminäituse "Teatrinuku anatoomia" avamine on osa Eesti Noorsooteatri 72. sünnipäeva programmist, mille hulka kuulub ka teatri taskuhäälingusaate avalik salvestus 23. märtsil kell 15.15 teatrikohviku tagumises ruumis. Saates vestlevad Noorsooteatri juht Joonas Tartu ja kultuuriajakirjanik Reet Weidebaum.