Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Nukumaraton Nukuteatris!

18.03.2005 15:26

21. märtsil, kui üle maailma tähistatakse nukuteatrite päeva, pidutsevad ka Eesti nukuteatrid. Rahvusvahelise nukuteatrite ühenduse UNIMA Eesti keskuse ja Eesti Nukuteatri eestvõttel toimub sel päeval Nukuteatri majas NUKUTEATRIPÄEV, kus hommikust õhtutundideni annavad neljas saalis nukuetendusi erinevad Eesti nukuteatrid.

Nukumaratonist võtavad osa Eesti Nukuteater, Viljandi Nukuteater, Teater Marionett, Kärdla Nukuteater, Jõhvi nukuteater "Lepatriinu", Heino Seljamaa "Teater Kohvris", Harry Gustavsoni Pereteater ja VAT Teater.

Nukuteatrisõbral on ainulaadne võimalus nautida ühe päeva jooksul üheksat nukuetendust üheksalt teatrilt. Kavas on ka nukumaestro Ferdinand Veike meistritund ja teeneka nukunäitleja Are Uderi töötuba. Minifestivali kulminatsiooniks on Ferdinand Veike bareljeefi avamine Nukuteatri fassaadil Laial tänaval kell 13, mille avab kultuuriminister Urmas Paet. Bareljeefi autoriks on skulptor Tauno Kangro. Üheskoos teatripäevalistega lennutatakse õhupallidega laia maailma nukuteatrite pidupäeva sõnumit viima kümneid pabernukke.

Nukuteatripäevaga tehakse kingitus Eesti lastekodude lastele - neile on osavõtt kogu päevast tasuta.
Teatrisõbrale maksab pilet etendusele 25 krooni, piletid müügil Nukuteatri kassas Lai 1.

Nukumaratoni kava 21. märtsil Eesti Nukuteatris www.nukuteater.ee


Anna-Liisa Õispuu
Kirjandustoimetaja
Eesti Nukuteater
Tel 6679 518; 5021654

***

Ülemaailmse Nukuteatrite Päeva läkitus

Marioneti-, nuku- ja varjuteater kuuluvad vanimate kultuurivormide hulka maailma ajaloos. Teatrikunsti juured peituvad just nukukunstis, mis on läbi aastasadade käänulisi ja värvikaid teid pidi arenenud.
Nukukunsti mitmekihilisus tuleb hästi esile näiteks keskaja kultuuris, kui paralleelselt arenesid erinevad nukuteatri liigid: pühalikest ja müstilistest näitemängudest kuni Kristuse sünni kujutamiseni nukkude, marionettide ja rääkivate kujudega.

Nukuteatri üks peamisi elemente on koomika, eriti marionetiteatris: grandioossus, paradoksaalsus, teravus ja efektiivsus. Koomika ei esine nukuteatris vaid nuku liikumises, mis on samas nukuteatri unikaalne ja ühtlasi peamine väljendusvahend. Koomiline element peitub ka nukuteatri sõnamängus, dekoratsioonides ja lavakujunduses laiemalt. Tihtipeale on just läbi nukuteatri võimalik pealtnäha märkamatult, aga see-eest teravalt ja vaimukalt väljendada ühiskonnakriitikat, mis aga ei ole kunagi olnud nukuteatri peamine eesmärk.

Nukk ja näitleja saavad laval üheks, sellise illusiooni loob näitleja mäng nukuga. Kõiki nukuteatri väljendusvahendeid iseloomustab intensiivsus ja ülim täpsus.
Just sellepärast pean ma nukukunsti muuhulgas väärtuslikuks inspiratsiooniallikaks. Nii marioneti- kui maalikunst aitavad mul loomingulisest kriisist üle saada. Visandan oma ideed marionetilavastuse stseenideks, millega saan põhja tulevase teose üldkontseptsioonile. Samamoodi saan inspiratsiooni marionettnukkudele kostüüme luues ja visandades marionetiteatri vormis nii lavakujundust kui dramaturgilist materjali.

Marionetikunst on olnud ja jääb alati minu loomingus tähtsale kohale. Peamiselt tänu minu abikaasale Franca Rame`ile ja tema perekonnatraditsioonidele, mida ta armastusega edasi kannab. Vähemärkusena mainin, et Rame`ide pere pidas kunagi suurt ja edukat marionetiteatrit, kokku on perekond Rame` i süda teatrile kuulunud üle kuuekümne aasta.
Olen oma töödes nukke kasutanud sellest peale, kui teatris lavastama hakkasin. Minu esimene lavastus oli Grande pantomima con pupazzi piccoli e medi, kus pooli tegelasi mängisid marionettnukud. Viimane kokkupuude nukkudega oli koostöös Giorgio Albertazzi ja abikaasa Franca `ga, kui tõime lavale Il diavolo con le zinne.

Lõpetuseks tahan rõhutada, et minu esimeses lavastuses Grande pantomima ei kasutatud ainult pupazzi nukke, vaid ka marionette nimega catalanas. Lisaks neile suuremõõtmelistele nukkudele kaasasime lavastusse teisigi hiigelsuuri, üle kolme meetri pikkuseid nukke. Selle võttega tõestasime, et teatri tavavormide murdmine võib anda erakordse tulemuse, mis üllatab isegi tegijaid endid.
Nagu olete juba ilmselt aimanud, armastan ma nukukunsti. UNIMA algatatud ülemaailmne nukuteatrite päev annab mulle võimaluse seda rõõmu teiega jagada. Seda rõõmu, mida nukukunsti eri liikide viljelejad ammutavad nukuteatrist iga päev, üle kogu maailma.

Dario Fo
Itaalia näitekirjanik ja lavastaja/Nobeli kirjanduspreemia laureaat 1997