Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

NUKU teatris kõlavad värsked laste- ja noortenäidendid

08.11.2018 11:59

Neljapäeval, 15. novembril kell 16 loetakse NUKU teatri ovaalsaalis ette 2018. aasta laste- ja noortenäidendite võistluse võidutööd: Reeli Reinausi „Maailm, kuhu ma kuulun” ja Jaanika Juhansoni „Kummituste suvi”.
 
Tänavu kolmandat korda korraldatud laste- ja noortenäidendite võistlus sai teoks Eesti Teatri AgentuuriEesti Lastekirjanduse KeskuseVAT Teatri ja NUKU teatri koostöös.
 
Mõlemad auhinnatud näitemängud liiguvad sujuvalt erinevate reaalsustasandite vahel. Võistluse peapreemia pälvinud Reeli Reinausi noortenäidend „Maailm, kuhu ma kuulun” on pinev ja südamlik lugu gümnaasiumiealisest noormehest, kelle sisemaailmas sulandub igapäevaelu ühte Skandinaavia mütoloogiaga. Kahe tegelikkuse vahel aitavad orienteeruda inimlikud suhted ja igatsused – sõprus, vendlus, armastus.
 
Jaanika Juhansoni poeetilise ja elulähedase näitemängu „Kummituste suvi” keskmes on seitsmeaastase tüdruku kummaline sõprussuhe salapärase poisiga, kelle koduks on kalmistu. Elavate ja surnute maailm põimuvad ning karm argielu leiab teispoolsuse kaudu helge ja lootusrikka väljapääsu.
 
NUKU teatri kunstilise juhi Mirko Rajase sõnul on kaasaegne näitekirjandus teatri jaoks oluline. „Iga uus algupärand, mis on kirjutatud meie emakeeles, on sündmus,” leiab Rajas. „Näitemänge võib kindlasti ka üksinda kodus lugeda, kuid näitleja ning publiku kohalolus võib tekkida midagi ilusat: mingi esialgne impulss, mängulisus, jagamise rõõm ja saladus, mida üksi ei pruugi kätte saada.”
 
Rajas loodab, et nii „Maailm, kuhu ma kuulun” kui „Kummituste suvi” jõuavad peagi ka NUKU või mõne teise Eesti teatri lavale. „Mõlemal näitemängul on potentsiaal kõnetada nii noori kui ka vanemaid. Oleks kahju, kui need tekstid jääksid vaid tekstitasandile – iga näitemängu lõpp-punkt on ju laval.”
 
Näidendeid loevad ette Mart Müürisepp, Teele Pärn (Eesti Draamateater), Mirko Rajas, Karl Sakrits, Kaisa Selde, Doris Tislar, Tiina Tõnis, Taavi Tõnisson ning Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia teatrikunsti 12. lennu üliõpilased Hennessi Schmidt ja Elar Vahter. Lugemist juhendavad Taavi Tõnisson ja Priit Põldma.
 
Pärast lugemist kommenteerivad Reeli Reinaus ja Jaanika Juhanson ka ise oma tekste, avavad nende sünni tagamaid ja vastavad kuulajate küsimustele.
 
Sündmus kestab ligikaudu kolm tundi ja on kõigile huvilistele tasuta.
 
Lisainfo:
Priit Põldma,
NUKU teatri dramaturg
[email protected]