Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

NUKU teatri lavastus “Bon Voyage ja teised valed” esietendub Prantsusmaal

18.09.2017 16:43

Bon Voyage ja teised valed
Laupäeval, 23. septembril, esietendub Maailma Nukuteatrite Festivalil Charleville-Mézières’s linnas NUKU teatri lavastus "Bon Voyage ja teised valed". Tegemist on teatri esimese välismaal esietenduva lavastusega. Koduteatris etendatakse lavastust muidugi eesti keeles ning seda alates 29. septembrist.
 
"Bon Voyage ja teised valed" on iisraeli lavastaja ja nukunäitleja Yael Rasooly koostöölavastus NUKU teatriga. Lavastus põhineb iisraeli populaarse nüüdiskirjaniku Etgar Kereti neljal lühijutul ning on Rasooly tõlgendus tema töödest. "Tema töödest huvitasid mind eriti need, mis jäävad sürrealismi piirimaile. Kereti jutud on kafkalikud, lähevad reaalsusest kaugemale. Reaalsus on ka olemas, aga ta väänab ja muudab neid," sõnab Rasooly.
 
Teatri kunstiline juht Mirko Rajas sõnab, et esietendus festivalil on oluline sündmus nii NUKUle kui kogu eesti teatrikultuurile. "Loodud on uus sild. Maailma Nukuteatrite Festivali võib oma tähtsuse poolest võrrelda Avignoni festivaliga. Kõige suurem väärtus on muidugi see, et meil on võimalik luua sisulist kontakti ning tutvustada meie teatrit ja kultuuri laiemalt," kommenteerib Rajas.
 
"Bon Voyage ja teised valed" on sündinud mitme aasta jooksul ning kirjanik on vahepealseid versioone näinud. "Etgar Keret oli väga elevil ja leidis, et see on väga võimas tõlgendus tema töödest. Sest see ei püüdnud tema tööd illustreerida, vaid lõi omaenda maailma – need justkui segunesid ja kohtusid samal paralleelil," kirjeldab Rasooly lavastuse sünnilugu.
 
Viimased kuus kuud on Rasooly koos oma meeskonnaga töötanud Tallinnas, kus koos Eesti trupiga sündis laupäeval esietenduv lavastus. Lavastuses mängivad Kaisa Selde, Katri Pekri ja Andres Roosileht. "Olen harjunud töötama hoopis teistsugustes tingimustes," kommenteerib Rasooly. "NUKU näitlejad on end etendajate ja loojatena tervenisti protsessile pühendanud ning lavastusele mitmel moel hinge andnud. Ja seda kohati ka välja mõelnud. Nad on ka tohutult töökad ja ülimalt täpsed!"
 
Prantsusmaal antakse kokku neli etendust – kolm prantsuse ja üks inglise keeles. Võõrkeelsetes etendustes mängib ka lavastaja Yael Rasooly. 
 
"Bon Voyage ja teised valed" on metsik, naljakas ja sürrealistlik lavastus, kollaaž lugudest ja identiteetidest, kus mängivad Kaisa Selde, Katri Pekri ja Andres Roosileht. Loo lavastaja ning dramatiseerija on Yael Rasooly, autor ja nõuandja Etgar Keret, graafilise kujunduse loonud Ran Daniel Kopiler (Iisrael), kunstiliselt assisteeris Gili Beit Hallahmi (Iisrael). Lava- ja kostüümid kujundas Britt Urbla Keller, tehnilised lahendused ja eriefektid tegi Stefan Tarabini (Taani). Helikujunduse lõid Mait Visnapuu ja Binya Reches (Iisrael) ning valguskujunduse tegi Targo Miilimaa. Etgar Kereti tekstid tõlkis eesti keelde Andres Roosileht. 
 
Lavastus esietendub 23. septembril 2017 Maailma Nukuteatrite Festivalil Prantsusmaal Charleville-Mézières’s. Lavastus sündis koostöös Festival Mondial des Théâtres de Marionnettes de Charleville-Mézières ja teatri sõitu festivalile toetavad Kultuuriministeerium, Kultuurkapital ja Iisraeli Saatkond Helsingis.
 
Lisainfo
Hannele Känd
NUKU teatri kommunikatsioonijuht