Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

NUKU muuseumis on avatud rikkalik ja fantaasiarikas teatrimaskide näitus

15.11.2012 15:19

NUKU maskide näitusNUKU muuseumis on käesolevast nädalast avatud suur Eesti teatrimaskide näitus, kus lisaks Nukuteatri ja muuseumi kogusse kuuluvatele maskidele on eksponeeritud maskid ka 11st teisest Eesti teatrist. Ühtekokku on näitusel paljude Eesti teatrikunstnike loominguna sündinud 95 väga eriilmelist ja eri vanuses maski nii lastelavastustest kui ka täiskasvanutele suunatud muusika-, tantsu- ja sõnalavastustest.

Aastatuhandeid on inimesed olnud võlutud maskide võimest muundada selle kandja kellekski teiseks, kellekski uueks ning endast erinevaks. Maskide väljendusrikkus on piiritu ning tegelasi, keda maski abil luua, leidub lõputult. Oma väljendusrikkuse tõttu on maskid oluline element paljudes teatritraditsioonides üle kogu maailma, seda iseäranis ida teatrimaailmas. Kaasaegses lääne teatris kasutatakse maski sageli nukkude kõrval, loomaks teatrit, mis on pigem visuaalne kui verbaalne. NUKU muuseumi näituse eesmärk ongi tutvustada maski kui ammendamatut visuaalset väljendusvahendit läbi eesti teatrikunstnike loomingu.

Vanimad NUKU muuseumi näitusel olevad maskid pärinevad 1970. aastatest, uusimad käesolevast aastast. Vanimate maskide hulka kuulub ka üks näituse haruldusi – mõned aastad Nukuteatris näitlejana töötanud muusik Urmas Alenderi näojäljendina loodud mask nukulavastaja Rein Aguri legendaarsest lavastusest „Gulliver ja Gulliver“.

Teatrimaskide näitus on eksponeeritud kahes osas – ühe väljapaneku moodustavad mitmesugused linnu- ja loomamaskid lastelavastustest, teise osa aga kõikvõimalikus kujus ja suuruses fantaasia- ja allilmategelased ning traditsioonilised teatrimaskid antiik- ja commedia dell’arte stiilis. Enamik näitusel olevaid maske on mõeldud näo ees kandmiseks, kuid on ka maske, mis katavad suure osa näitleja kehast või ka selliseid, mis on mõeldud käes kandmiseks. Suurima näitusel oleva maski läbimõõt on 1,2 meetrit, väikseima oma 12 sentimeetrit.

Näituse koostas Kati Kuusemets ja see jääb avatuks 2013. a. veebruari lõpuni.

***
Kontakt:
Kati Kuusemets
Näituse kuraator
NUKU teater, muuseum, keskus
E-post: kati.kuusemets@nuku.ee
Tel. 6679 554, 55 58 5181
www.nuku.ee/muuseum