Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

NUKU edukad investeeringud 2018. aastal

18.01.2019 15:49

NUKU teatris loodi eelmisel aastal emotsionaalne side 640 korral kokku ligi 90 000 inimesega. Neile lisandus NUKU muuseumi 22 000 külastajat, kelle maailm sai nukuteatrikeele võrra rikkamaks. Ühtekokku investeeriti 2018. aastal suhtesse 111 000 külastajaga. 

"Meie teater võiks olla vabalt riiklike investeeringute rea peal, sest me keskendume noortele – haritud ja kultuuri armastav noor aga on parim tulevikuinvesteering," ütles teatrijuht Joonas Tartu. "Saalide keskmine täituvus oli 90% ja see näitab, et oleme olulised igas vanuses publiku jaoks." 

Mitmed teadusuuringud kinnitavad, et ühe külastaja teatri- ja muuseumielamusel on ühiskonnale märksa laiem positiivne mõju. Teadlastel ei ole siiski õnnestunud luua metoodikat mõõtmaks, kui palju täpsemalt lisab teatrielamus ühiskonda tarkust ja vähendab kurjust. Seetõttu tuleb teatrijuhi sõnul piirduda tulemuste arvutamisel üksikelamuste loetlemisega. 

NUKU teater repertuaaris on lavastusi nii 1–3-aastastele väikelastele, lasteaia- ja algkooliealistele, põhikooli- ja gümnaasiumivanusele ning täiskasvanutele, koguperelavastusi hindab igas vanuses publik. Teatri kunstilise juhi Mirko Rajase sõnul oli möödunud aasta teatris loominguliselt ergas ja mänguline ning teatriga liitunud inimesed tõid endaga uusi ideid.  

"Statistikat lugedes tahaks alati rõhutada, et olulised pole saalis istutud tunnid või laval kõnnitud tonnkilomeetrid," ütles Rajas. "Kõige olulisem on suhe saali ja lava vahel, see, et NUKU inimeste pühendumus läheb publikule korda ja laval nähtu neid rikastab. Suur tänu kõigile, kes meiega koos noorele vaatajale suunatud teatrit oluliseks ja vajalikuks peavad!" 

Üle 2000 inimese tunamullusest rohkem külastati NUKU muuseumi. Muuseumi juhi Maria Uski sõnul avatakse jätkuvalt muinasjutulise teatrimaailma peidukülgi – näidates nukkudega mängimisvõimalusi, pakkudes kohtumisi näitlejatega ja äratades ellu vanu lavastusi; täistuuridel kihutab muuseumikontserdisari.  

"Elutut mateeriat "ellu äratades" saab nukuteatrikunst rääkida teemadel, mis oleks tavateatril keeruline," ütles Usk. "Nukke elustades õnnestus muuseumil eelmisel aastal liigutada väga erinevat publikut. Lisaks huvitavatele inimestele jõudis koju tagasi NUKU muuseumisse 1956. aasta lavastusest "Tuhkatriinu" pärit ja aastakümneid käest kätte kingitud võõrasema nukk." 

Eelmisel aastal jõudis NUKU teatri publiku ette üheksa uuslavastust, lisaks korraldas NUKU Eesti teatri aastaauhindade galat. Kevadhooajal on plaanis neli uuslavastust: lastelavastus täiskasvanutele alates 15. eluaastast – Kaja Kannu ja Helle Laasi "Ikaaria mängud", külalislavastaja Sander Puki "Apelsinitüdruk" Norra laste- ja noortekirjaniku Jostein Gaarderi noorteromaani põhjal, Mait Jooritsa "Momo" Saksa kirjaniku Michael Ende teose põhjal, Anne Türnpu ja Eva Kolditsa "Dr Seussi maailm" ehk kollaaž Theodor Seuss Geiseli lugudest. 

Rahvusvaheline nuku- ja visuaalteatrifestival NuQ Treff toimub tänavu 23.–16. maini ja festivali kunstiline juht Leino Rei on kokku pannud programmi, mis pakub eesti publikule maailma nuku- ja visuaalteatri paremikku. 

NUKU teater on noore vaataja teater, mille repertuaaris leiab lavastusi ka väikelastele ja täiskasvanutele. Teatri juurde kuuluvad nukuteatrikunsti muuseum ning rahvusvaheline nuku- ja visuaalteatrifestival NuQ Treff.  

Lisainfo 
Peep Ehasalu 
NUKU teatri ja muuseumi kommunikatsioonijuht 
508 2335, [email protected]