Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Teatrifestival NAKS tuleb suuremalt kui kunagi varem

04.10.2022 09:54

Rahvusvaheline noore vaataja teatri festival NAKS tuleb taas ja seekord suuremalt kui kunagi varem. 2. - 5. novembril 2022 peetakse Paides ja Türil suur juubelifestival: ASSITEJ Eesti Keskus tähistab 30. ja Paide Muusika- ja Teatrimaja 35. aastapäeva. 4 päeva jooksul toimub 18 lavastusega 24 etendust noortele vaatajatele, õpetajatele, teatriprofessionaalidele, lapsevanematele ja kõigile kultuurisõpradele.

Nelja päeva jooksul jõuavad publikuni lavastused lastele ja noortele nii Eestist kui ka välismaalt: Soomest, Slovakkiast, Ukrainast ja Poolast. Programmi kuulub kaasaegne tsirkus, improvisatsioon, beebi-, nuku-, pärimus-, tantsu-, visuaal- ja sõnateater, muusika ja noorte osalus. Festival toimub Paide Muusika- ja Teatrimajas, Wittensteini tegevusmuuseumis, Türi Kultuurikeskuses ja kohalikes koolides ja lasteaedades.

Festivalil osalevate esinejate seas on Eesti Noorsooteater, Piip ja Tuut Teater, Kuressaare Teater, Rändteater Vaba Vanker, Ugala Teater, Improteater IMPEERIUM, Soome kaasaegne tsirkus Ilmatila, Rahvusooper Estonia, nukumeister Katanari Slovakkiast, Art Fraction Foundation Poolast, Viimsi Gümnaasiumi teatritrupp EKSPERIMENT ja Paide Teatristuudio, Sandra Lange, Big Wolf Company, Miksteater, Persha vystava Ukrainast, Teoteater, ImproVoc3 ning ZUGA Ühendatud Tantsijad.

4. novembril toimub NAKS festivali raames lastekultuuri seminar “Tähelepanu, laps!”. Kasvatusteadlase Tiiu Kuurme sõnul pole inimkonna ajaloos varem olnud selliseid lapsepõlveolusid nagu tänapäeval, arvestades tehnoloogilist arengut ja heaolu. See on teinud lastest tarbijad, kes sõltuvad sellest, kuhu täiskasvanute maailm neid suunab. Laps on aga teistsugune inimene, tema kogemusmaailm, vajadused ja suhtlus välismaailmaga on teistsugused. NAKS 2022 seminaril “Tähelepanu, laps!” arutletakse, millised on laste ja noorte vajadused, valikuvõimalused ja elu nende ümber. Räägime sellest, milline on kodu, kooli, kunstikogemuste ja meedia roll ning võimalus toetamaks inimese arengut.

NAKS festivali üks korraldajatest, ASSITEJ Eesti Keskuse juhatuse liige Marek Demjanov on kommenteerinud festivali nii: “ASSITEJ Eesti Keskus on festivali korraldanud Eesti eri paigus juba üle 15 korra, sel korral siis Paides. Festivali programmi on hoolega valitud lastele ja noortele suunatud lavastused, mis pakuvad avastamisrõõmu ka täiskasvanutele. Programmist leiab muusika-, sõna-, tantsu-, kaasaegse tsirkuse- ja visuaalteatri lavastusi, mis peegeldavad noore vaataja teatri seisu nii Eestis kui ka välismaal. Festivali raames korraldame ka lastekultuuri seminari, kus räägime põletavatel teemadel ühiskonnas ning lastele ja noortele tehtava teatri vajalikkusest ja eripärast. Uue algatusena oleme festivali juurde loonud noorteprogrammi, kus noored saavad ise kaasa lüüa ja rääkida neid puudutavatel ning neile olulistel teemadel. Festivali ajal toome Paide lasteni ja noorteni õpitoad, kus on võimalik piiluda teatritegemise köögipoolele ning ka ise selles kaasa lüüa”

Etenduste ja programmi kirjeldustega on võimalik tutvuda NAKS festivali kodulehel. Pileteid ja festivalipasse saab soetada Fientast. Samuti kuuluvad festivaliprogrammi kaks etendust, näidendilugemine, lastekultuuri seminar ja vestlusringid, mis on publikule tasuta. Näidendilugemist ja seminari saab vaadata ka veebiülekande teel festivali kodulehelt ja Postimehest.

Õpetajatele on sissepääs prii! Õpetajapileti saab välja võtta Fientast või kirjutades meiliaadressile naksfestival@gmail.com. Samale meiliaadressile kirjutades saab broneerida kohti lasteaia- ja kooligruppidele. 

Festivali toetavad Eesti Kultuurkapital, Eesti Rahvakultuuri Keskus ja Paide linn. Festivali koostööpartneriteks on Paide Muusika- ja Teatrimaja, Paide Gümnaasium, Paide Hammerbecki Põhikool, Prantsuse Instituut Eestis, Tartu Ülikool, Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia, Türi Kultuurikeskus ja Wittensteini Tegevusmuuseum. Festivali korraldab ASSITEJ Eesti Keskus.