Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Narva Vaba Lava teatrikeskus tähistab teist sünnipäeva

01.12.2020 13:45

Teisipäeval, 1. detsembril 2020 täitub kaks aastat Vaba Lava Narva teatrikeskuse avamisest. Teatrikeskus on  toonud piirilinna lavastama mitmeid Vene päritolu maailmanimesid  ja loonud uusi ning kohalike hulgas menukaid  ja lühikese ajaga oodatuks saanud traditsioonilisi sündmusi. 
 
Aasta alustasime Vaba lava omaprodukstiooni Mihhail Patlassovi lavastatud "Üleminekuaja inimesed" esietendusega. Vaatamata keerulisele aastale ei jäänud see ainsaks esietenduseks: Nii võõrustasime veel Polygon teatri "Roheline, nagu laulaks", Teater R.A.A.A.M. "Minu Georg Ots" ning Narva Eesti keele maja ainulaadselt integratsiooniprojekti räpiooper "Karmat". 
 
Suureks menukiks on kujunenud kevadised traditsioonilised Peterburi teatripäevad, mille raames etendati sel aastal täissaalidele muu hulgas tänavusele Venemaa kõrgeimale teatriauhinnale nomineeritud Lev Erenburgi lavastust "Kuningas Lear". Vaba Lava Narva teatrikeskuse juht Märt Meos loodab, et järgmisel aastal saab lisaks Peterburi teatripäevadele ning sügisel toimuvatele rahvusvahelistele poeesiapäevadele juurde veel ühe teatrifestivali, millega  saaksime pöörata tähelepanu tänaseks aktuaalseks muutunud sõnavabaduse teemale teatri kontekstis.
 
Sellesuvine suur festival, algselt kahel pool piiri, Narvas ja Jaanilinnas toimuma pidanud "On the Edge", sai koroonaviiruse tõttu uue lahenduse - etendustega koliti lihtsalt veebikeskkonda. Nii pakutigi juuli lõpuni "On the Edge" ja "Totška Dostupa" koostöös 11 interaktiivset etendust, millest kolm kolm olid otseselt seotud Narva, selle lugude ja legendidega. 
Vahtult enne aasta lõppu valis ajakiri "Teatr" koostööfestivali Venemaa aasta teatriteoks. 
 
Lisaks on Vaba Lava Narva teatrikeskus sel aastal fokusseerinud väga tugevalt uue teatripõlvkonna kasvatamisele. Nii avasime septembris Narvas esimese eestikeelse teatristuudio, mida juhendab Rakvere linnanoorte näitetrupi eestvedaja Tiina Rumm.  Oktoobrikuus tähistati koolinoorte teatripäeva, mis tõi kokku teatrid üle Eesti ja kus osales pea 400 last. Aasta lõpunoodiks oli planeeritud kakskeelse lastelavastuse "Muinasjutumöll" esietendus, mille lavastajaks samuti Kuldse maski nominent Damir Salimzianov. Kahjuks pidime viiruse tõttu esietenduse järgmisesse aastasse lükkama, ent olulise sündmusega on tegemist siiski. Lastele ja peredele mõeldes tehakse ka majas ka erinevate teemadega perehommikuid.
 
"Järgmisel aastal on meil ees väga suuri ja põnevaid projekte", lisab Meos. "Aasta avame läti lavastaja Elmārs Seņkovsi lavastusega "Kaks garaaži", mille muudab huvitavaks see, et laval näeb korraga nii eesti kui läti näitlejaid; Euroopa Päeval, 9.05 esietendub meie teatrikeskuses Valgevene lavastaja Nikolai Khalezini tõsielulistel sündmustel põhinev lavastus tööpealkirjaga "Lask", milles käsitletakse Valgevenes augustis 2020 alanud sündmuseid. Lisaks sellele oleme väga uhked, et järgmise aasta suur teatriauhindade pidu toimub just meie juures, Narvas".