Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

NAKS festivali programmi on võimalik 31. oktoobrini järele vaadata

27.10.2021 14:41

NAKS teatrifestival noortele vaatajatele, teatritegijatele ja õpetajatele toimus 18.-23. oktoobril 2021. Kuu lõpuni, kuni 31. oktoobrini 2021 on võimalik festivali kavas olnud etendusi priilt järele vaadata www.naksfestival.ee lehel. Ülejäänud programm jääb lehele pikemaks ajaks üles.

Osalesid Eesti Noorsooteater, Miksteater, Oma Lava, Piip ja Tuut Teater, Teatri- ja Muusikamuuseum, Tartu Mänguasjamuuseumi Teatri Kodu, Improteater IMPEERIUM ning väliskülalised Ilmatila Soomest ja Productions Y2D Kanadast. Kavas oli füüsilist ja visuaalteatrit, luuleteatrit, sõnamänge, kaasaegset tsirkust ja tantsu, muinasjutuvestmist, objektiteatrit, sõnateatrit jpm. Seda kõike väikestele alates 1. eluaastast kuni suurteni 99. eluaastani välja. Nendel teemadel arutleti ka vestlusringides, mis on festivali kodulehel järelkuulatavad "arutelud" alt. 

Samuti saab vaadata lastekultuuri seminari teemal "Kuidas lugeda kunsti?" ja kuulata Püha Miikaeli Kooli laste arvamusi teemal "Mis on kunst?" ja "Mis saaks, kui kunst ära keelata?". Kodulehelt leiab veel Laste Ööülikooli Kadri Voorandiga ning prantsuse noortenäidendi "Tüli" avaliku lugemise ja vestluse autoriga Prantsusmaalt.

Vestlusringe viisid läbi Jaanus Vaiksoo, Silvia Soro, Terje Bernadt, Marek Demjanov, Tiina Mölder, Kirsten Simmo, Kristiina Oomer, Priit Põldma. Seminari juhtis Eduard Odinets ning kõnelesid Suzanne Osten, Rein Agur, Sasha Pepeljajev, Timo Steiner, Jan Kaus, Karmo Mende, Anu Aun, Eva Kalbus, Rita Rätsepp, Anne Kleinberg ja Helena Maria Reisner.

Tagasiside vaatajatelt ja osalejatelt:

Soovin õnne ja tänan - te korraldasite haarava festivali! Minu arvates oli see täiuslik mahult, sisult, teemadelt ja programmi pikkuselt. Mulle meeldis väga see, et olite korraldajatena iga hetke saatjaks - see polegi iga kord iseenestmõistetav. Seminaril esinejate valik oli samuti mõnus klaster.
Veebis võib! Suur tänu ja saagu neid palju.

Veebifestivali vormil tundub olevat meie kiirel ajal tulevikku. Sellest võiks kujuneda tervitatav noore vaataja teatri teabe ja ka teatriõppe platvorm. Diskussioonid ja seminar just seda suunda avardasid - need olid huvitavad ja informatiivsed. Dialoogi peaks nüüd kindlasti jätkama ja ka selleks on veebis häid vahendeid.

Elavat etendust ei asenda miski, eriti noorele vaatajale. Veebifestival annab pigem täiskasvanule võimaluse rahulikult enne lapsega teatriminekut teha valikuid, kuhu minnakse, mis teemal ennast ette valmistada jne. Aga nagu viitas seminaril Suzanne Osten, see ei ole ka lahendus. Täiskasvanu oma kõige paremas tahtes last kaitsta peidab ja varjab saladusi, mida lapsed niikuinii tajuvad ja hiljem valusalt endas edasi kannavad. Täiskasvanu võib hirmuda ja blokeerida kunstniku ja noore vaataja kohtumist.

Teatrikunst on võimalus jagada olulisi sõnumeid turvaliselt füüsiliste metafooride ja sümbolite keeles. Lastele on selle keele lugemine loomuomasem kui abstraktne mõtlemine ja kirjapandud literatuur. Tervitan soojalt NAKS festivali püüdlusi sisuka ja kunstiküpse noore vaataja teatri poole!

ASSITEJ Eesti Keskus tänab kõiki osalejaid, vaatajaid, oma meeskonda ja abilisi ning festivali toetajaid!

Eesti Rahvakultuuri Keskus, Eesti Kultuurkapital, Tallinna Haridusamet, Prantsuse Instituut Eestis, Eesti Teatri Agentuur, Tallinna Linnateater, Sõltumatu Tantsu Lava, Still Frame, Videolevels, Carmen Seljamaa, Mait Visnapuu, Anna Leena Koržets, Reeli Lonks, Janika Johanna Koppel, Marek Demjanov, Kaido Rannik, Allan Kress.