Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Näitus “Teater põhjavalguses” kajastab Eesti, Ungari ja Soome teatrisuhteid

30.09.2004 11:29

Homme, 1. oktoobril kell 16.00 avatakse Eesti Rahvusraamatukogu peanäitusesaalis Ungari Széchényi-nim. Rahvusraamatukogu, Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi ning Eesti Rahvusraamatukogu ühisnäitus "Teater põhjavalguses".

Eesti, Ungari ja Soome teatrialaseid sidemeid 19. sajandi lõpust tänapäevani tutvustavat rändnäitust eksponeeritakse lisaks Eesti Rahvusraamatukogule 2005. aasta kevadel Helsingis ja sügisel Budapestis.
Näituse "Teater põhjavalguses" avamisel osalevad Ungari Rahvusraamatukogu peadirektor Istvan Monok ja näituse kuraator Ildikó Sirató (Ungarist). Eestist on näituse koostajaiks Mare Mauer Rahvusraamatukogust ning Kalju Haan ja Simmo Priks Teatri- ja Muusikamuuseumist.
Ungari Rahvusraamatukogu ekspositsioon on kolmeosaline. Esimene osa vaatleb kolme hõimurahva teatrisuhteid alates esimestest külalisesinejatest ja -teatritest aastani 1949. Eestist oli esimeseks külalisesinejaks Ella Ilbak, kes aastail 1922-1935 tantsis menukalt Ungari lavadel. Kaalukas osa väljapanekust kajastab "Kalevala" lavaelu, esitledes nii erinevaid žanre kui ka perioode aastail 1940-2001. Viimane osa tutvustab eesti ja soome näidendite lavastamist Ungaris. Lisatud on eesti ja soome näidendite lavastuste kronoloogia 1880. aastast tänaseni.
Eesti Rahvusraamatukogu ning Teatri- ja Muusikamuuseumi koostatud väljapaneku esimene osa peegeldab muusikalavastusi, millest mahukaim osa kajastab ungari heliloojate Imre Kálmáni, Ferenc Lehári ja Pál Ábrahámi operette "Estonias" ja "Vanemuises". Näeme suurepäraseid fotojäädvustusi meie säravatest operetitähtedest. 1960. aastaist on Eesti teatrite muusikakultuuri märkimisväärselt mõjutanud Béla Bartóki balletid "Võlumandariin" (1968) ja "Puuprints" (1969), samuti Zoltán Kodály ja Sándor Szokolay muusika.
Väljapaneku teine osa tutvustab ungari näidendite lavastusi Eestis. Ferenc Molnár on olnud läbi aegade siin enimmängitud ungari autor. 1940.-1960. aastail ungari draama taandus Eesti lavalt, kuid alates 1971. aastast teatrisuhted tihenesid taas kui järjest esietendusid Imre Madáchi, István Örkény, Károly Szakonyi, Ákosz Kertészi, György Spiró ja Gábor Görgey näidendid. Kolme hõimurahva koostöös sündis Eesti Draamateatris 1980.a. "Kalevala".

ERR-s jääb näitus avatuks 31. oktoobrini. Olete oodatud!

Täiendav informatsioon:

Mare Mauer, RRi teatri- ja filmisaali juhtaja, tel. 630 7147
Lea Hein, RRi näituste osakond, tel. 630 7148
Gerly Okkas, RRi avalike suhete spetsialist, tel. 630 7260