Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Näitus: Rambipalavik. Teater ja teatraalsus kunstis

14.02.2012 14:55

Teatraalsus kunstisAeg: 18. veebruar – 13. mai 2012
Koht: Mikkeli muuseum

Eesti Kunstimuuseumi rikkalikust graafikakogust ja Tartu Ülikooli raamatukogu kunstikogust jõuab publiku ette teatri ja teatraalsuse erinevaid avaldumisvorme mitmekülgselt illustreeriv 17.–19. sajandi Lääne-Euroopa graafika. Näitusega kaasnevad publikuprogrammid, haridusprogrammid ja ekskursioonid eri vanusegruppidele mudilastest täiskasvanuteni.

"Teatrimaailm ja kujutav kunst on sajandeid vastastikku mõju avaldanud ja inspiratsiooni pakkunud, kuid Eesti Kunstimuuseumis on käesolev näitus esimene, mis uurib seda vastastikust sünergiat vanema Lääne-Euroopa kunsti kaudu," põhjendab teemavalikut näituse kuraator Kerttu Männiste. "On huvitav paigutada need kunstiteosed seotud konteksti, panna erinevad ajastud ja teatriilmingud omavahel suhtlema. Sellise kõrvutamise kaudu avardub pilt teatri- ja kunstiajaloost, aga ka laiemalt ajaloolisest sotsiaalsest tegelikkusest."

Näituse idee üheks lähtekohaks on kunstikollektsionäär Johannes Mikkeli kogusse kuulunud suurepärane ofortidesari "Balli di Sfessania", mis kujutab Itaalia commedia dell’arte karaktereid. Ligi nelja sajandi vanune professionaalne teatritraditsioon ja selle rahvalikumad ilmingud inspireerivad kunstnikke tänaseni. Spetsiaalselt käesolevaks näituseks on kunstnik Svetlana Pchelnikoval valminud J. W. von Goethe teose "Das Römische Carneval" illustratsioonide eeskujul sari commedia dell’arte tüpaažidest ja kostüümidest mõjutatud kunstnukke. 

Ligi pooled näitusel eksponeeritud teostest jõuavad kunstipubliku ette esmakordselt. "Teemanäitus annab hea võimaluse tutvustada muuseumi kogudes leiduvat väga mitmekesist ja rikkalikku materjali. Näiteks 19. sajandist pärinevad väikeses formaadis graafikasarjad illustreerivad ühelt poolt oma ajastu armastatud lavalugusid, teisalt annavad aimu kunstnike ja kunstikogujate teatritemaatika lembusest," lisas Männiste. "Tartu Ülikooli raamatukogu kunstikogust on aga näitusele jõudnud 18. sajandi ühe suurima teatristaari David Garricku portree kinnitamaks, et teater on küll kaduv kunst, kuid võib tuua surematut kuulsust."

14. märtsil ja 11. aprillil toimuvad Mikkeli muuseumis publikuprogrammi "Pikad kolmapäevad Kadriorus" raames ekskursioonid näituse kuraatori Kerttu Männistega.

Näitusega kaasnevad haridusprogrammid "Täna teeme teatrit" lasteaiale ja algkoolile ning "Rambipalavikus" põhikoolile ja gümnaasiumile.

Ekskursioonid on ettetellimisel tel 606 6400, [email protected].

Näitus valmis koostöös Tartu Ülikooli raamatukogu, NUKU muuseumi ja Eesti Nukukunsti majaga. Näitust toetab Eesti Kultuurkapital.

Lisainfo:
Kerttu Männiste
näituse kuraator
Tel: 606 6400; 56 842 804
E-post: [email protected]
Mikkeli muuseum / Kadrioru kunstimuuseum
Weizenbergi 28 / Weizenbergi 37
Tallinn