Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Näitus “7×10. Teater Laia tänava nurgal” Nukuteatrimuuseumis

16.03.2022 16:41

Nukuteatrimuuseumis avatakse 20. märtsil 2022 uus püsinäituse osa "7×10. Teater Laia tänava nurgal", mis on pühendatud Nukuteatri, tänase Eesti Noorsooteatri 70. juubelile. 

Eesti Vabariiklik Nukuteater asutati 70 aastat tagasi – aastal 1952, mil Eestis puudus lastele spetsialiseeruv teater ning kasvas nõudlus lastelavastuste järele. Näitus jutustab loo Nukuteatri 70 tegutsemisaastast Tallinnas Laia tänava nurgal, eksponeerides noppeid selle teatri ajaloost 1950. aastatest kuni 2010. aastate lõpuni, mille jooksul on praegu Eesti Noorsooteatri nime kandev teater kasutanud nimesid Eesti Vabariiklik Nukuteater, ENSV Riiklik Nukuteater, Eesti Nukuteater, Eesti Nuku- ja Noorsooteater ning NUKU teater.

Seitse kümnendit on teatri nägu ja olemust pidevalt kujundanud ja arendanud. Suuremate teemadena on näitusel esile tõstetud aastakümneid kestnud ruumipuudus ja teatrimaja laienemine, nukunäitlejate järelkasvu probleem, eesti dramaturgia puudus, avatud mängulaadi kasutuselevõtmine, mõttesügavuse poole püüdlemine, publikumenu otsing, täiskasvanutele suunatud nukulavastused ning areng visuaalteatri suunas.

Eksponeeritud on tekstiraamatud, noodid, kavandid, helisalvestused ning suur hulk väljavõtteid fotoarhiividest. Nendest ajaloomaterjalidest on inspireeritud ka näituse kujundus, kust leiab viiteid kümnenditele omastele plakatikujundustele, teatrinukkude hoiukastidele ning varjuteatrit iseloomustavatele siluettidele. Pisematele külastajatele on Nukuteatri minevikku esitletud temaatiliste mängudega iga kümnendi kohta.
Näitus paikneb 2015. aasta arheoloogiliste väljakaevamiste käigus nähtavale toodud Tallinna vanima teatrihoone alusmüüride orvades ja soppides. Võlvkeldris on eksponeeritud teatrimaja lugu ning haruldased kaadrid Eesti Rahvusringhäälingu arhiivist, milles näeme teatrimaja ning selle inimesi 1980. aastatel. Lisaks laieneb teatri 70. juubelile pühendatud näitus Nukuteatrimuuseumi teistesse püsinäituse ruumidesse, mille peamine eesmärk on tutvustada muuseumi teatrinukukogu.

Kuraatorid: Gerli Mägi, Iti Niinemets, Kati Kuusemets;
näituse kujundus ja tehniline teostus: stuudio Valge Kuup;
näituse graafiline disainer: Else Lagerspetz;
näituse toimetaja: Kati Kuusemets;
tõlkijad: Liisa Luhakivi, Rukkilille tõlkebüroo;
trükise kujundaja: Helmi-Elfriede Arrak.

Täname: Eesti Rahva Muuseum, Eesti Rahvusringhääling, Konserveerimis- ja Digiteerimiskeskus Kanut, Teatri- ja Muusikamuuseum, Aet Vill, Marleen Nõmm, Eike Värk, Harry Gustavson.

Eesti Noorsooteater tähistab teatri 70. sünnipäeva pühapäeval, 20. märtsil 2022 kolme etenduse, kohtumiste, ekskursioonide ja üllatustega ning ülalmainitud suurnäituse avamisega Nukuteatrimuuseumis.

Eesti Noorsooteater on noore vaataja teater, mis otsib oma lavastustes kõnetava sisu ja vormi rikastavat dialoogi. Väljendusvahendite seas on olulisel kohal visuaalteater. Teatri juurde kuuluvad Nukuteatrimuuseum ja rahvusvaheline visuaalteatrifestival Tallinn Treff.