Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

N. Jevreinovi “Kõige tähtsam” Helioses

23.11.2008 11:05

23. novembril 2008 kell 19.00 esietendub endises Heliose kinos EMTA Lavakunstikooli XXIV lennu bakalaureuselavastus "Kõige tähtsam".

"Kõige tähtsam", alapealkirjaga "Ühele komöödia, teisele ka draama", on näidend neljas vaatuses, mille Jevreinov kirjutas 1920. aastal ning mis järgmisel, 1921. aastal, ilmus juba eesti keeles A. H. Tammsaare tõlkes. Käesoleva lavastuse aluseks on Ülev Aaloe hilisem tõlge.

Selles näidendis tehakse ainult seda, mis on elus kõige tähtsam. Õnnetuste hulk, mis inimestele kaela kukub, muutub nende silmis nii groteskselt suureks, et ainuke pääsetee on otsida lahendust kaardimooridelt ja ennustajatelt. Tehakse teatrit, et jõuda arusaamiseni - mis on siis kõige tähtsam? Tungitakse inimeste eraellu, et luua neile illusioon võimalikust õnnetundest siin ja praegu, sest taibatakse, et ka õnnetused on vaid meie kujutlusvõime vili. Päris mänguks ei saa aga elu siiski pidada. Mäng muutub liiga tõeliseks ja tingib juba uute mängude alustamist, kuni lõpuks päädib lõbusa karnevaliga ühiskorteris, kus asub tegelikult laip. Näidendis on värvikaid tegelasi teostamas oma hullumeelseid ideid ja väga realistlikke olukordi, kus inimesed tahavad kogeda õnne ja võitlevad selle nimel. Seda kõike seob commedia dell'arte vaim, mis ei taha kuuldagi, et elu on üks tõsine asi.

Küsimus "mis on kõige tähtsam?" saab samuti vastuse. Seekord ei jää miski õhku.