Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Muusikali “Chess” lavastab Vanemuises Georg Malvius

30.11.2005 11:10

Vanemuise suures majas 2. juunil esietenduva maailmakuulsa muusikali "Chess" lavastab Eestis kõrgelt hinnatud lavastaja Georg Malvius.
"Mul on hea meel, et ABBA muusikute kirjutatud muusikali toob lavale Rootsi päritolu lavastaja ning rahvusvaheline lavastusmeeskond," ütles produtsent Paavo Nõgene. "Sama lavastusgrupp tegi 2004. aastal Vanemuise teatris ka muusikali "Jesus Christ Superstar", mis pälvis Andrew Lloyd Webberi ja Tim Rice'i tunnustuse."

"Chessi" kunstnik on Malviuse kauaegne koostööpartner Ellen Cairns Suurbritanniast, kellega ta on mitmel pool maailmas teinud kokku üle 20 lavastuse. Lavastuse koreograaf on Jüri Nael, muusikaline juht ja dirigent on Tarmo Leinatamm ning valguskunstnik Palle Palmé Rootsist.
Kaastegevad on Vanemuise teatri sümfooniaorkester, solistid, ooperikoor, balletitrupp ja rockbänd. "Laval ja lava taga tähendab "Chess" tööd rohkem kui 300 inimesele, " rääkis Nõgene. ""Chess" ühendab kõik tõelise muusikali juurde kuuluvad jõud: muusika, tantsu ja näitekunsti. "Chess" on muusikal selle sõna kõige suurejoonelisemas tähenduses. See on muusikal, mida peab nägema."

ABBA endiste meeslauljate Benny Anderssoni ja Björn Ulvaeuse ning sõnade autori ja libretisti Tim Rice'i kirjutatud muusikal "Chess" kõneleb sellest, kuidas maletajatest saavad etturid poliitiliste mängude areenil. Toimub male maailmameistrivõistluste tiitlimatš Meranos, kus vastamisi on venelane Anatoli Sergejevski ja ameeriklane Frederick Trumper.
Mõlemal poolel on kaasas ka saatjaskond: venelasel Nõukogude saatkonna töötajad, ameeriklasel Ungarist ära hüpanud sõbranna Florence Vassy. Võimatu iseloomuga ameeriklase meelehärmiks sõbrunevad vene maletaja ja Florence, ameeriklane kaotab enesevalitsemise ja kogu matši.
"On see mäng rahvaste vahel? On see mäng inimeste vahel? Armastuse mäng?" küsis lavastaja Malvius. "Benny Anderssoni, Björn Ulvaeuse ja Tim Rice'i "Chess" on seda kõike, kuid eeskätt on see armastuse mäng."
"Kolm inimest, kes pärinevad kolmest erinevast rahvusest, mängivad armastuse ja vihkamise mängu, mängu armukadedusest ja ka võitlusest iseenda üksinduse vastu."
""Chess" on tants armastuse ümber, samas ka tants televisiooni ja kaamerate ees. See show räägib küll armastusest, aga lavaväliselt on mängijad kõik inimesed koos kõigi oma probleemide ja hellusevajadusega."
"Male on mäng, mida me kõik omavahel mängime. Meile meeldib võita, aga meil on vaja ka aeg-ajalt kaotada, et mõista oma inimlikkust ja oma vajadusi," selgitas Malvius. "See muusikal koos suurepärase ABBA muusikaga pakub hiilgavat meelelahutust, aga ka tugevat ja liigutavat draamat. Kuna ka poliitika mängib taustal oma rolli, teeb see mängijad veelgi huvitavamaks ja inimlikumaks."

"Chessi" esietendus toimus 1986. aastal Londonis Prince Edward Theatre's, kus seda mängiti 1209 korda. Selle muusikali tuntumad hittmeloodiad on "I know him so well", "One Night in Bangkok" jpt.

Malvius on töötanud kunstilise juhina Soomes Turu Rootsi Teatris (1978-1982) ning Rootsis Örebro Länsteaternis (1982-1985), Östgöteaternis Norrköpingis (1985-1988) ja Södra Teaternis (1988-1996). 2003. aastal oli ta Vanalinnastuudios ametis kunstilise juhi ja lavastajana.
Malvius on teinud rohkem kui 60 draamalavastust, lavastanud umbes 20 ooperit ning 40 muusikali üle Euroopa. Eestis on ta meistrikäe alt tulnud lavastused "Viiuldaja katusel", "Sevilla habemeajaja", "Ämbliknaise suudlus","Inglid Ameerikas", "Nicholas Nickleby", "Väike õuduste pood", "Hüljatud", "Miss Saigon", "Bent", "Kabaree", "Oliver", "Jesus Christ Superstar" ja "Rent".
"Chessi" piletid on juba praegu müügil kõikjal üle Eesti.

Lisainfo:
Paavo Nõgene
Vanemuise peaprodutsent
51 39300
[email protected]

Tambet Kaugema
Vanemuise pressiesindaja
52 37028
[email protected] www.vanemuine.ee