Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Müncheni teatrifestivalil SPIELART esietendub täna Maria Metsalu uuslavastus “Kultuur”

31.10.2023 16:46

31. oktoobril 2023 esietendub mainekal teatrifestivalil SPIELART Maria Metsalu uuslavastus "Kultuur".  SPIELART festivalilt on tuule tiibadesse saanud näiteks sellised kunstnikud nagu Stefan Kaegi / Rimini Protokoll, Forced Entertainment ja She She Pop. 

Lavastus sünnib Metsalu, Kanuti Gildi SAALi, SPIELART festivali, TOASTER Copenhageni ja Kiasma Teatri kaasproduktsioonina ja toob kokku rahvusvahelise ja tunnustatud kunstnike meeskonna. Helikujunduse on loonud Artjom Astrov, kostüüm valmis Kris Lemsalu eestvedamisel koos Varvara Boutique’i ning Mehhiko disaineri CRUDACRUDAga, dramaturgiks on Jaakko Pallasvuo, lavastuse kujundus ja artefaktid on valminud Nikola Knezevici ja Bruno Lillemetsa koosloomes, Taanis resideeruv kunstnik Karim Boumjimar loob toidudisaini ja astub kolmandas osas ka ise lavale ning valguskujunduse eest vastutab Henry Kasch (Kanuti Gildi SAAL).

"Kultuur" on mõtisklus Päikesest. Lavastus, mis ei ole loodud mitte teesi vaid kogemusena – midagi klaverikontserdi ja näpumaalingu vahepealset. Lavastus mahutab endasse kaost ja tõrjub seda ka eemale; Metsalu esitleb end kui vaatemängu objekti, seda spektaaklit samaaegselt põlastades. "Kultuuri" publik on kollektiivne keha, mida toidetakse, lõbustatakse ja seatakse kahtluse alla.

Etendus on jaotatud kolmeks barokseks ja säravaks osaks – paraad hot dogi käru juures, Lille kontsert ja Päikese õgimine, table d'hôte. Lavastus tähistab elu selle jõus ja hapruses; püüdleb lihtsuse ja samal ajal küllusliku ekspressiivsuse poole; pendeldab korra ja kaose vahel ning varieerub kehalises intensiivsuses kõikudes naudingu, ükskõiksuse, passiivsuse ja kannatuse piirimail. 

Maria Metsalu (1990) on kunstnik, kes uurib keha kaudu kaasaegseid küsimusi, kasutades selleks tihti seksuaalselt laetud väljendusvahendeid. Ta näeb etendust kui radikaalset ruumi ja hälbe etendamist võimalusena luua uusi vaatamis- ja nägemisviise. Tema töödes toimub tähenduste vohamine, mitte nende süstematiseerimine. Teda huvitavad emantsipeerunud publik ja viisid, kuidas vaataja positsiooni vaidlustada, destabiliseerida või üldse kaotada. Lisaks oma soolotööle on ta üks Young Boy Dancing Groupi asutajaliikmetest.

"Kultuuri" esietendus toimub 31. oktoobril SPIELART festivalil Münchenis, järgneb teine festivalietendus 2. novembril. Järgmisel aastal saab lavastust näha nii Tallinnas, Kopenhaagenis kui ka Helsingis.

Pildil Maria Metsalu. Foto: Alana Proosa