Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Mrožeki “Rätsep” Linnateatris

21.10.2006 17:42

21. oktoobril esietendub Tallinna Linnateatri väikses saalis Slawomir Mrožeki näidend "Rätsep" Mart Kolditsa lavastuses.
Kunstnik on Iir Hermeliin, tõlkija Marius Peterson, mängivad Andres Raag, Margus Tabor (külalisena), Ago Roo, Bert Raudsep, Evelin Pang või Eva Klemets, Indrek Ojari, Mart Toome või Mart Koldits ja Veiko Tubin.

Tegevuskoht: inimese teadvus (aga võimalik, et ka mujal).
Tegevusaeg: sõltub vaataja vaimsest seisundist.

"Kõigi meie peades tegutseb mingi sisemine kuningas, kes arvab, et tema on valitseja, et tema juhib.
Aga seda kuningat kummitab alalõpmata mingi tegelane või arusaam, et kõik pole kaugeltki nii. Seda tegelast võib mõne koolkonna arvates nimetada lihtsustatult ka Kultuuriks. See Kultuur väidab meile tihti, et valitseb hoopis tema. Et kui inimesel poleks Kultuuri, siis oleks pimedus ja kaos. Ta väidab, et inimese teadvus ja seega ka selle sisemine kuningas on tegelikult kultuuri toode. Kummal on õigus?

Kõigi meie peades pesitseb ka sisemine lillelaps, kes põlgab Kultuuri ehk selle reegleid ja vorme. Kes tahab tagasi metsa, loodusesse, vabadusse. Kelle jaoks Kultuur on ahistav ja painav. Kes arvab, et Kultuur varjab Tõde? Kas õigus on temal?
Kõigi meie peades pääsevad aeg-ajalt valla ka mingid tundmatud jõud, mis meid kas või hetkeks nii segadusse ajavad, et me kaotame kontrolli enda üle. Need jõud võivad vahel isegi nii tugevad olla, et löövad segi kõik meie arusaamad ehk sisemise kultuuri.

Ometi suudab inimene (või siis kultuur temas) selliste jõududega pikapeale toime tulla ja need oma teadvuse süsteemi integreerida.
Mis juhtub sellises olukorras meie sisemise kuninga ja sisemise lillelapsega? Kuhu põgeneb vaba laps ja kuhu on peidetud maailma vabadus? Ja mil määral kehtib kõik eelnenu ka välise maailma kohta? Loomulikult võib ka küsida, mil määral on sel kõigel üldse meiega pistmist?" 

/Mart Koldits/