Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Mossoveti nimeline teater ja Vene tsaarid Tallinnas

05.04.2010 14:39

Moskva tundud lavastaja Juri Jerjomin lõi lavastuse „Isa ja poja tsaaririik” stsenaariumi Aleksei Tolstoi draamateoste põhjal ning oli ise ka lavakujundajaks. Lavastuses vastandatakse kaks tsaari: türann Ivan Julm ja tema poeg Fjodor, kes tuli võimule pärast isa surma.

Lavastuse võtmenäitlejad Aleksandr Jatsko ja Viktor Suhhorukov on loonud kaks psühholoogiliselt erakordselt täpset tegelaskuju. Ivan Julm ei ole Jatsko kehastuses mitte ainult põikpäine isevalitseja, vaid ka inimene, kes on täiesti veendunud oma väljavalituses ja eksimatuses. Jatsko kehastatud tsaar kujutleb ennast peaaegu jumalaks, kellel on õigus otsustada inimeste saatuste üle. Oma lähedastesse suhtub Ivan kui etturitesse malelaual. Viktor Suhhorukov aga kehastab hiilgavalt Fjodorit süütu, naiivse ja nõrga isakese tsaarina, kes on Ivan Julma täielikuks vastandiks. Fjodor on äärmuseni õilis ja hea, ta on nõus troonist loobuma ja isegi ennast ohverdama selle nimel, et riigis ja tema lähedaste keskel valitseks rahu, üksteisemõistmine ja üksmeel.

Juri Jerjomni lavastus erineb kardinaalselt Aleksei Tolstoi nn tsaaritriloogiasse kuuluva näidendi teistest lavastustest. „Isa ja poja tsaaririik” on mõtisklus võimu olemuse üle Venemaal, selle üle, millist valitsejat riik vajab – kas diktaattorlikku autokraati või pehmet juhti, kes oleks võimeline ka teisi kuulama ja mõistma.

Lavastaja on ise loonud ka lavakujunduse, milles ta vastandab kaks tsaari kahe värvi, musta ja valge abil, kujundades nii kostüümid kui lava just nendes toonides. Tsaaride rüüd kavandas tuntud kunstnik Vikroria Severjukova.

Piletid on Piletilevis juba müügil.