Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Monomaffia avab maffiaparaad

10.08.2014 19:08

Monomaffa logoTänavuse rahvusvahelise teatrifestivali Monomaffia avab maffiaparaad, kus osalevad festivali külalised ja spetsiaalselt avamise jaoks kohale kutsutud "maffiaperekonnad". Ühiselt maabutakse pärast linna peal tehtud luksusautode ja tsiklitega tehtud avamistiiru punasel vaibal, mis juhatab nad festivali toimumispaika, Endla teatrisse, kus toimub festivali avatseremoonia.
Nelja päeva jooksul, 13.–16. augustini 2014, tuuakse festivali põhiprogrammis publiku ette kümme monolavastust ja festivali kõrvalprogrammis Monoff kaheksa Viljandi kultuuriakadeemia tudengite kursusetööd. Põhiprogrammi kuuluvad lavastused jõuavad Pärnusse USAst, Kreekast, Soomest, Šotimaalt, Poolast ja Eestist.

Tänavune festival kannab alapealkirja “Kõnelemata lood”, kuna mitmes lavastuses räägivad näitlejad isiklikke ja puudutavaid lugusid omaenda elust.

Bill Bowers, David Harrell ja Robert Softley jutustavad isiklike läbielamiste kaudu, kuidas pöörata oma nõrkused tugevusteks. Nii esitab USA näitleja ja New Yorgi tuntuim miim Bill Bowers loo, kuidas ta geina ja ebamehelikust miimi ametist unistades kasvas üles konservatiivses Montana osariigis. Ilma parema käeta sündinud näitleja David Harrelli lugu räägib sellest, kuidas toetavast perest kooli minnes tabas teda teadmine, et ta pole selline nagu teised. Šotlase Robert Softley valus, humoorikas, traagiline ja naljakas jutustus raske haigusega võitleva näitleja elust ei jäta külmaks ühtegi vaatajat.

Other MozartPoola näitlejatar Sylvia Milo toob vaatajani kõnelemata loo Mozarti üliandekast, kuid oma ajastu tõttu tundmatuks jäänud õest. Festivali tehnilisele meeskonnale pakub väljakutset lavastuse võimas ja keerukas kostüüm.

Elu traagilisemat külge esindavad Grace Kiley esituses lugu Monaco vürstinna Grace Kelly varjatud mõttemaailmast ning „Kurvad laulud Euroopa südamest”. Viimane on  Dostejevski „Kuritöö ja karistus“ ainetel loodud lavastus, mis toob välja karmid tõed sellest Euroopast, kus õnn ja omand on inimeste vahel ümber jaotatud. Esitajaks Liisa Sofia Pöntinen.

Esimest korda on Monomaffia oma neljaaastase ajaloo jooksul ka nn poliitiline teater. Evi Stamatou annab aga sellele mõistele hoopis teistsuguse tähenduse ning huumor ja eneseiroonia muudavad lavastuse vägagi nauditavaks. „Caryatid unplugged“ kõneleb Kreekast, Kreeka ajaloost ja brittide soovist anda oma panus Kreeka kultuuripärandi säilimisse kreeklastes tuska tekitaval moel.
 
R.A.A.A.M lavastuses “Fenomen” tuleb lavale Mait Malmsten ning Kaili Viidas toob publiku ette prantsuse kunstniku Philippe Dussaert’i hämmastava ja naerutava loo. Indrek Taalmaa Kammerteatrist esitab 2012. aastal Monomaffial Lasse Pöysti ülimenukalt mängitud “Liftieitajat”, mis eestikeelseks kohandatuna kannab nime “Raineri hommik”.

Festivali aukülaline on Eesti Draamateatri lavastus „Vennas“. Tõnu Õnnepalu samanimeline näidend on 2012. aasta Monomaffia ja Eesti Teatri Agentuuri korraldatud mononäidendite võistluse võidutöö. Esimest korda on Monomaffia programmis lavastus, kus laval on üheaegselt kolm näitlejat.

Peale valitud etendusi toimuvad Triinu Ojalo juhtimisel arutelud, mis toovad kokku publiku ja näitlejad. Aruteludel on korraldajate sõnul võimalik nii vaimustusest kiljuda kui küsimusi esitada ja tahtmise korral ka vaielda.

Monoff programmis on taas võimalik näha noorte näitlejate töid. Seekord peetakse Monoffii koostöös TÜ Viljandi Kultuuriakadeemiaga ja kõik programmi valitud lavastused on valminud selle kooli 3. õppeaasta teatrikunstitudengite kursusetöödena. Monoffi lavastusi etendatakse Endla teatri Küünis, proovisaalides kui ka teatrilava all.

Peale aastast pausi on taaskord lavastusi hindamas lisaks publiku žüriile ka Eesti teatri professionaalidest koosnev žürii.

Monomaffia festivali korraldab Arenduskeskus Pro Magister koostöös Endla teatriga.
Piletid on müügil Piletimaailmas, Endla Teatri kassas ja Villa Artises. Monomaffia läbiviimist toetavad Eesti Kultuurkapital, Pärnu linn, USA ja Soome saatkonnad, Seppälä, Art Konverentsitehnika

Lisainfo:
Viivika Orula
Festivali peakorraldaja
+372 5214210
teater@monomaffia.ee
www.monomaffia.ee