Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Mladen Kiselov 1943–2012

29.10.2012 16:18

Mladen Kiselov11. juuni 1943 – 29. oktoober 2012

Täna hommikul lahkus meie hulgast lavastaja Mladen Kiselov. Viimastel aastatel Eestis elanud bulgaarlasest lavastaja ja teatripedagoog tegi siin neli lavastust: Albee' „Kes kardab Virginia Woolfi“ ja Hare'i „Amy seisukoht“ Tallinna Linnateatris, Shepardi „Maetud laps“ Vanemuises, Edgari „Nelipühad“ Eesti Draamateatris. Pooleli jäi töö lähiaja plaanis olnud lavastusega VAT Teatris, Williamsi „Tramm nimega „Iha““. EMTA lavakunstikoolis õpetas ta XXV lendu.

Mladen Kiselov sündis Sofias teatriinimeste peres, õppis Moskvas GITIS-es Anatoli Efrose kursusel, tegutses mitme Bulgaaria teatri kunstilise juhina, lavastas paljudes Bulgaaria ja Venemaa teatrites. Kakskümmend aastat töötas ta õppejõuna Carnegie Melloni teatrikoolis Pittsburghis ja lavastas Ameerika ja Kanada teatrites. Tema kontos on rohkem kui poolteistsada lavastust, nii klassikatekstide kui kaasaegsete autorite tõlgendusi.

Mladen Kiselov jättis jälje kõigisse, kes temaga koos töötasid. Tänavu kevadel „Nelipühade“ proovis võrdles ta teatritegemist jalgpalliga: „Peame töötama nii, et kui oleme kõik koos laval, kanduks publiku tähelepanu ühelt mängijalt teisele täpselt nõnda, nagu see käib jalgpallis.
Vahel on hetki, mil kogu meie seltskond mängib selle ühe palliga. See on teine asi! Te peate täpselt teadma, kus ja millal on pall teie käes – siis on teie soolo. Kui aga pall ei ole teie valduses, töötate partneri heaks, kelle käes see on. Kõik 11 mängijat töötavad selle ühe heaks, kes värava lööb. Ka meie töötame ühiselt värava löömise nimel!“


Mladen Kiselovilt õppisime professionaalsuse ja inimlikkuse tasakaalu, värskust ja loomingulisust, nõudlikkust ja üksteise kuulamist, valmisolekut, eetikat – nii teatris kui ka elus. 

Eesti Draamateater
Tallinna Linnateater
Teater Vanemuine
VAT Teater
EMTA Lavakunstikool
Eesti Lavastajate Liit
Eesti Näitlejate Liit
Eesti Teatriliit
Eesti Vabariigi Kultuuriministeerium