Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Merle Karusoo peab 8. veebruaril Rahvakultuuri Keskuses loengu

31.01.2018 14:22

Eesti rahva elulood: Merle Karusoo
Eesti rahva elulood: Merle Karusoo

Rahvakultuuri Keskuses (J. Vilmsi 55), 8. veebruaril kell 17-19.30

 
Eestlaste mõtteilma sarja lõpuloeng on pühendatud pärimusekandjatele endile ehk meie inimestele, meie rahvale. Kohtumisel räägib Merle Karusoo kogumiku "Eesti rahva elulood" loomisest ja protsessist alates Pirgu Arenduskeskuse ekspeditsioonide algusest 1987. aastal, ühenduse Eesti Elulood loomisest, elulugude kogumikest kuni loomingulise väljundini välja ehk elulugude tekstidel põhinevatest lavastustest kogutu tagasiandmiseks rahvale.

Merle Karusood võib auga nimetada Eesti dokumentalistika emaks. Ta on mäluteatri looja, kes algatas 1980. aastate lõpus Eesti elulugude kogumise. Karusoo teater on analüüsiv, jõuline ja täpne. Kogunud inimeste mälestusi (intervjuud, päevikud, kirjad), on Merle Karusoo koondanud üksikisikute elulood, teinud nendest üldistusi ja loonud nende põhjal lavastusi. Karusoo teatri kaudu saab vaadelda ja analüüsida nii üksikikut kui ühiskonda ning seotud probleeme. Karusoo näidendites käsitletavad teemad on inimlikud, ületades rahvuspiire. Sõna saavad tavalised inimesed teemadel, millest kõvahäälselt ei räägita. Selles inimese hinge avamise protsessis toimub justkui rituaalne puhastumine väljarääkimise kaudu.
Teatriteadlased on öelnud, et Karusoo on ainuke meie sotsiaal-uurimusliku teatri suuna esindaja. Merle Karusoo on pälvinud mitmeid tunnustusi ja preemiaid, sealhulgas 
Valgetähe IV klassi teenetemärk (2001) ja Eesti Kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastapreemia kriitikas poliitteatriks nimetatud lavastuse "Misjonärid" eest (2005). 

Kohtumisel pakutakse jutu kõrvale eestipärast gurmeed ja tähistatakse Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva. 
 
Osalemistasu on 15€. 

Rohkem infot kohtumise kohta ja registreerimine SIIN.


Leelo Isidora Viita
Rahvakultuuri Keskus
Vaimse kultuuripärandi osakonna juhataja
tel: +372 600 9177, +372 58 507506
www.rahvakultuur.ee