Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Mari Kalkuni teatrimuusika lavastusele “Petserimaa igatsus” ilmus digitaalselt

14.07.2022 12:39

Mari Kalkuni teatrimuusika 2021. aasta suvel esietendunud lavastusele "Petserimaa igatsus" ilmus digitaalselt. Lood valmisid juba möödunud aastal, kuid muusiku sõnul said need tänavu uue tähenduse.

"Petserimaa igatsus" etendub Setomaal, vaid paari kilomeetri kaugusel Vene piirist. Piir, mis lavastuses lahutab inimesi ja armastajaid, inspireerib ja hävitab meeli. Piir, mis on saanud uue tähenduse alates 2022. aasta veebruarist, oli osaliselt ka ajendiks, miks muusik otsustas digitaalselt välja anda möödunud suvel esietendunud ning selle algselt vaid teatritükile mõeldud muusika.

Kalkun kirjeldab oma lugusid kui hapraid ja lüürilisi, samas julgeid ning tugevalt seotud kohaliku vaimu ja keelega. Lavastuse stsenaarium tugineb nii seto kui ka eesti keeles kirjutava kohaliku poeedi Ilmar Vananurme loomingule ja luulele.

"Nende ridade sees oli nii palju igatsust ja armastust, et selle intensiivsus puudutas mind peaaegu füüsiliselt. Kirjutasin sellest tundest kantult "Petseri valsi", millest sai teatritüki peateema", rääkis Kalkun. "Selles on nostalgia lapsepõlve järele, armastuse kaotamine ja leidmine, lootus ja lõpuks - rahu leidmine", lisas muusik.

"Eriskummaline tunne, aga kujutage ette, et armastate kedagi teisel pool. Nii juhtus Pauliga, lavastuse "Igatsus Petseri järele" peategelasega," tõmbas ta paralleele praeguse Eesti ja Venemaa piiri ning etenduse vahel.

Mari Kalkuni teatrimuusika on kokku miksinud heliprodutsent Martin Kikas.

Kuula "Petserimaa igatsust" siit.

Toimetaja: Maiken Tiits
Allikas: kultuur.err.ee