Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Mari Irdi fotonäitus “Minu ema, lavastaja Epp Kaidu”

03.07.2006 00:00

2. juuli - 3. august
Pärnu Endla Teatrigaleriis

20. sajandi keskpaiga Eesti teatri kolm vaala olid vaieldamatult Epp Kaidu (kodanikunimega Leida Ird), Kaarel Ird ja Voldemar Panso. Esimesed kaks olid väga lähedalt seotud Pärnu ja Pärnumaaga. Kaarel Ird oli Kilingi-Nõmme poiss ja Epp Kaidu kodukoht oli kohe Kilingi-Nõmme külje all Jäärjas. Seega on mõlema teatrivaala esimesed suuremad tegemised seotud just Kilingi-Nõmme ja sealt edasi juba Pärnuga.

Vana tõde on see, et suurte meeste seljataga on sageli veelgi suuremad naised. Epp Kaidu oli väga andekas näitleja ja lavastaja, kes jäi natuke oma toreda mehe varju. Samas on Epp Kaidu ainus eestlane, kes saanud niivõrd kõrge teatripreemia, nagu seda on 1972. aastal võidetud Grand Prix Ungari Dramaturgia Festivalil. 90 teatri seas pärjati festivali võidulavastuseks Imre Madáchi “Inimese tragöödia”, millega gastrolleeriti ka Ungaris.

Teatrigaleriis avataval fotonäitusel ei ole üleval üksikud pildid. See näitus on lugu kodukohast, Kilingi-Nõmme ümbrusest, teatrist, kunstist ja muidugi inimestest Epp Kaidu ümber. Fotonäitus koosneb kolmest osast. Esimene osa jutustab meile läbi vanade fotode romantilise loo Epp Kaidu noorpõlvest ja ühise teatritee algusest koos Kaarel Irdiga Kilingi-Nõmmel. Teise osa moodustavad fotod Kaidu näitlejatöödest ning kolmas osa on pühendatud tema elutööle. See on meie eesti teatri lugu, kus kohtume niivõrd võluvate näitlejaisiksustega, nagu Amalie Konsa, Leopold Hansen, Velda Otsus, Lia Laats, Einari Koppel, Evald Hermaküla ja Jaan Tooming.
Näituse autoriks on Epp Kaidu ja Kaarel Irdi tütar Mari Ird.

Galerii on avatud E-L 14.00-18.00, sissepääs Teatrikohviku kaudu.

Lisainformatsioon:
Neeme Külm, galerist

[email protected]
566 366 23