Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Mait Agu preemia pälvisid Priit Raud ja Roosmarii Sarapuu

02.10.2023 12:05

1. oktoobril 2023 anti üle Mait Agu nimelised preemiad ning sel aastal pälvisid need kaasaegse tantsukunsti vankumatu vedaja ja Kanuti Gildi SAALi juht Priit Raud ning TLÜ BFM koreograafia õppekava IV kursuse tudeng Roosmarii Sarapuu.

TLÜ BFM koreograafia õppekavade kuraator Oksana Tralla laureaatide valikust: "Laureaate valides arvestame nii nende panuse kui ka mitmekülgsusega. Kuna viimastel aastatel lähtume aina kindlamini "kogenud" ja "uustulnuka" põhimõttest, siis on alati suur rõõm kahe põlvkonna tegijate kokku viimisest ja loominguliste eesmärkide kõrvutamisest. Eriline hea meel on ka selle üle, et sellel korral õnnestus ka žanrimääratluse piiridest väljuda, sest lõpuks tants on tants ning ajame kõik ju tegelikult ühte asja."

Koreograafia õppekava vilistlaste ja kogenud tegijate kategoorias sai sel aastal laureaadiks Kanuti Gildi SAALi juht Priit Raud. "Raud on õpetanud 1991. aastal tantsujuhi ja kultuuritöötaja erialal Tallinna Pedagoogilise Instituudi, olles siis Mait Agu tudeng. Priit Raud on andnud suure panuse Eesti tantsukunsti arengusse, nii korraldades festivale, kutsudes välisesinejaid kui ka Eesti koreograafe ja tantsijaid välisfestivalidele pakkudes. Raud on üks nendest produtsentidest, kes annab ka uuele põlvkonnale võimaluse enda leidmiseks, näitamiseks ja arendamiseks. Ta seisab sellest eest, et tantsukunstimaastik areneks ning oleks nähtav rahvusvaheliselt. Ta ei tõmba piire žanrite vahel, vaid peab oluliseks ideed, selle värskust ja kandvust. Hindame ja väärtustame Raua panust Eesti kaasaegse tantsukunsti arengusse ning ta on kujundanud kaudselt ka meie, BFMi koreograafia õppekava, suundumusi."

Tein laureaat on TLÜ BFM-i koreograafia õppekava neljanda kursuse üliõpilane Roosmarii Sarapuu. "Ta on olnud eeskujulik õppetöös ning otsinguline loomingus. Sarapuu on osalenud rahvusvahelises projektis BodySoundDivision, Made in Estonia maratonil ja Ingmar Jõela lavastuses "Giselle" ning kuulub aktiivselt oma loomingulist teekonna otsivasse rühmitusse KOOSSEIS. Tema loodud koreograafiad on pälvinud tähelepanu nii kaasaegse kui ka pärimustantsu maastikul. Ta on loonud tantse ka TLÜ rahvatantsuansambel Soveldaja jaoks, arvestades selle nõudliku ja isikupärase stiiliga. Tema seminaritöö "Tiina Kapperi tantsustuudio" põhjal ilmus artikkel teatriaasta ülevaateid pakkuva sarja Teatrielu ajaloo rubriigis."

Sarapuu sõnas, et plaanib sügisel edasi õppida ja preemiaks saadud stipendium saab seemneks, et tulevasi õpinguid rahastada. Ta lisas, et nad kursusena õnnelikud, et lõpuks preemia tuli ka neile. 

1999. aastal loodud tantsupreemia eesmärk on toetada andekaid tudengeid ning tantsuloojaid ning see antakse üliõpilasele, vilistlasele või loomingulisele kollektiivile, kes on silma paistnud loomingulise või teoreetilise tööga, olnud edukas ja aktiivne õppetöös ning võtnud osa erinevatest tantsualastest projektidest. Varasemateks laureaatideks on teiste seas toonased tudengid: praegused tantsumaastiku kujundajad Janek Savolainen, Külli Roosna, Maria Uppin-Sarv, Helena Pihel, Sveta Grigorjeva, Elo Unt. Sellel aastal anti preemia välja 25. korda. Mait Agu preemia väljaandmist toetab Eesti Kultuurkapitali rahvakultuuri sihtkapital.

Preemia anti üle 1. oktoobril, Mait Agu sünniaastapäeval, Tallinna Ülikooli Mait Agu nimelises saalis. Lisaks premeerimisele sai näha õppejõudude-koreograafide Külli Roosna ja Kenneth Flaki lühilavastust "Something on Fracture", kus tantsisid TLÜ BFM koreograafia õppekava IV kursuse tudengid. Repertuaariklassi raames valminu põhineb Roosna-Flaki 2016. aastal Norras esietendunud kvartetil "Fracture", mis tegeles häiretega kehapildis.

Pildil laureaat Roosmarii Sarapuu. Foto: Eva Kram