Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Madis Kalmeti uus lavastus Endla teatris

15.03.2008 10:45

15. märtsil esietendub Endla teatri suures saalis vaimukas, provokatiivne ja liigutav sõjavastane lugu Joseph Helleri näidendi "Me pommitasime New Havenit" ainetel.

Madis Kalmeti lavastatud tänapäevases poliitilis-sõjalises situatsioonis aktuaalne tragikomöödia “Pommimäng” kirjeldab lennuväesalga sõjaoperatsioone, kus major (Enn Keerd) jagab lahinguülesandeid. Sõduritel tuleb vaid minutite jooksul üle maailma erinevaid kohti maatasa pommitada sama tihedalt kui rividrilli harjutada. Kapten (Sepo Seeman) paneb paika, kes ja kuidas lahingus surma saab ning kelle saatuseks on kangelaseks saada. Näitlejad/sõdurid hakkavad aga oma rollide ja saatuse vastu protestima - nad ei taha surra, sest mäng osutub ootamatult liigagi tõeliseks. Kapten ise jõuab selle paradoksaalse tõdemuseni alles pärast seda, kui peab oma rühma valima uue sõduri ning kõik kandidaadid on korraga tema noore poja nägu.

Lavastaja Madis Kalmeti soovib, et "Pommimäng" paneks publikut mõtlema sõjakoleduste üle ning tõstataks küsimuse, kas sõjamängu on mõtet mängida. "Infoühiskonnas elades oleme harjunud saama iga päev teateid sellest, kuidas sõdades ja looduskatastroofides hukkub tuhandeid inimesi, kuid meie jaoks on see ainult statistika," räägib Kalmet. Kalmet tõi võrdluseks parvlaeva "Estonia" hukku, millega on kõigil eestlastel isiklik side, kuivõrd see meid kõiki hingepõhjani vapustas. Ta ei taha vaatajale moraali lugeda, kuid võimaldab oma lavastusega natukenegi isiklikumal tasandil suhestuda maailmas pidevalt toimuvate inimeste poolt tekitatud katastroofidega. "Hetketi tuleb sõdade peale mõtlemine kasuks, sest selle läbi suudame säilitada oma inimlikkust," sõnas Kalmet. Hoolimata tõsistest teemadest, ei ole lavastus pelgalt traagilises võtmes, vaid kasutab ka mitmeid koomilise teatri võtteid. Sellest ka žanrimääratlus "tragikomöödia".

"Pommimängu" lavastamise juures teevad Endla teatriga esmakordselt koostööd kunstnik Kalju Kivi, külalisena Eesti Nukuteatrist ning helilooja Rainer Jancis, kes on tuntud ansamblist Metro Luminal. Heliefektide autoriks on Janek Kivi. Lavastuse valguskujunduse autoriks on TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia valguskujunduse tudeng Rene Liivamägi.

Mängivad Enn Keerd, Sepo Seeman, Märt Avandi, Ago Anderson, Ireen Kennik, Tambet Seling, Sten Karpov, Veljo Reinik, Priit Loog, Jaanus Mehikas, Sven Heiberg, Feliks Kark (külalisena).

Eve Tisler
Endla teater
avalike suhete juht
55 920 945
eve@endla.ee