Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Madis Kalmeti lavastus uurib inimese mälu!

26.11.2005 15:56

Laupäeval, 26. novembril esietendub Endla teatri Küünis newyorklase Kenneth Lonergani lüüriline draama "Viimane näitus" ("The Waverly Gallery", 2000).

Näidendi tõlkija on Martin Algus, lavastaja Madis Kalmet, kunstnik Krsitiina Münd (külalisena), valguskunstnik Jaan Laur ning muusikaline kujundaja Feliks Kütt. Peaosas Lii Tedre, teistes osades Piret Rauk, Lauri Kink, Enn Keerd ja Ago Anderson.

"Viimane näitus" on tundeküllane lugu ühest perekonnast, üksikust kunstnikust ja kaotatud galeriist. Autori alter ego Daniel (Lauri Kink) jutustab loo oma vanaemast, endisest säravast seltskonnadaamist ja kunstigalerii eestvedajast Gladysest (Lii Tedre), kes kannatab oma eluõhtul Altzheimeri tõve all. See on kohutav haigus/seisund, mis röövib inimeselt aegamööda kogu seotuse elu enesega ning hammustab üha suuremaid tühimikke inimese intellekti, isiksusse, tundemaailma ja emotsionaalsesse mälusse. Näidend uuribki vanadaami viimset võitlust iseseisvuse säilitamisel. Kui Madis Kalmeti eelmises lavastuses ("Vee mälu") oli sündmuste põhjustajaks vastlahkunud mälutõves vanadaam (samuti Lii Tedre kehastuses), siis nüüd on vanadaam selle mängu keskpunktiks.

Madis Kalmet: "Näidendi olukordades on põimunud palju elulisi tundmusi, nii traagika kui koomika. Oluline on mitte unustada, et jaatav ellusuhtumine aitab meil kõigele vaatamata alati edasi minna. Headust ja hoolivust pole maailmas kunagi liiga palju ja kui me ise seda vähegi üles näidata suudame, oleme inimesena olulise sammu edasi astunud."

Kadi Noor (Küttis)
Pärnu Teater Endla
avalike suhete juht
44 20 646; 555 88 929