Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Lõppeb vastuvõtt uuendatud lavastaja- ja dramaturgiõppesse Mart Kolditsa, Tiina Tauraite, Tiit Ojasoo ja Siret Campbelli käe all

07.01.2022 15:00

Loetud päevade pärast, 10. jaanuaril 2022 on viimane võimalus kandideerida Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia lavakunsti bakalaureuseõppesse lavastaja ja dramaturgi õppesuundadel, kuhu toimub vastuvõtt kord nelja aasta jooksul. Õpe hakkab põhinema uuendatud õppekaval, mille alusel on nii lavastaja- kui ka dramaturgiõpe tihedalt põimitud näitlejaõppega. Näitlejaõppesse saab kandideerida veel kuni 31. märtsini 2022.


Programm on sündinud lavakunsti osakonna juhi ja tulevase 32. lennu juhendaja Mart Kolditsa ning lavastaja Tiit Ojasoo, näitleja Tiina Tauraite ja dramaturg Siret Campbelli koostöös. Neist saavad ka tulevase kursuse peamised erialaõppejõud.


Mart Koldits juhendas aastatel 2014–2018 koos Anne Türnpuga lavakunstikooli 28. lendu ning Tiit Ojasoo oli 2010–2014 26. lennu kursusejuhendaja.


"Meie õppevorm, kus lavastajate, näitlejate ja dramaturgide õpe on väga põimitud, on maailmas üsna unikaalne. Lavastaja- ja dramaturgiüliõpilased läbivad ka näitlejaõppe põhikursuse, samuti on lavastaja- ja dramaturgiõpe omavahel väga seotud, sest vajalikud baasteadmised on neil erialadel ühised," ütles Mart Koldits sisseastumise infotunnil Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias.


"Meie lend saab olema eriline selles mõttes, et näitlejad, lavastajad ja dramaturgid õpivad, kuidas teineteisega koos töötada ja mida teineteiselt oodata. Dramaturgiõpe tuleb jõulisemalt sisse kui varem ja oluline on, et kursusel õpivad ka lavastajad, kes oskavad koos dramaturgiga töötada: teavad, mida oodata lavastusdramaturgilt ja mis rolli ta saab prooviprotsessis mängida. Samuti, et näitlejad saavad aru, kuidas näitekirjanikuga töötada. Kõik need suhted ja arusaamad teineteise töö spetsiifikast saavad areneda juba kooli jooksul ja see lisab olulise kvaliteedile sellele, millised teatripraktikud meie kursuselt tulevad," kommenteeris Siret Campbell.


"Näitlejal, kes nelja ja poole aasta pärast sellest koolist välja tuleb, on tööriistakohver vahenditega, mida ta oskab kasutada ning millest ta teab, kuidas need tema puhul töötavad. Tal on kindel teadmine sellest, kuidas ta oma hääle ja kehaga ümber käib ja kuidas näidelda, kasutades mitmesuguseid meetodeid. Võib-olla on ta selleks hetkeks ka aru saanud, mis neist tema peal kõige paremini toimib. Aga ta teab hästi ka seda, mida tahab veel õppida," sõnas Tiina Tauraite. Samuti peab ta tähtsaks, et kooli lõpetav näitleja teaks, kuidas ja kellena ta tööturule siseneb ja kuidas ennast müüa. "Ideaalis koosneb üks lavakunstikooli lend väga eripalgelistest inimestest. Mida suurem erinevus seal on, seda rõõmsam ja uhkem võib olla," ütles Tiit Ojasoo. Tema sõnul on oluline, et kursus oleks üks ansambel, kes suudab üksteist toetada, respekteerida ja aidata. "Ideaalvaade võiks olla, et need inimesed suudavad koos töötada ja üksteist innustada ja vaimustada," lausus ta.


Avaldusi lavastaja- või dramaturgiõppesse kandideerimiseks saab esitada kuni 10. jaanuarini 2022, näitlejaõppe sisseastumisavalduste tähtaeg on 31. märts 2022. Vastuvõtt lavastaja ja dramaturgi õppesuundadele toimub iga nelja aasta tagant, näitleja õppesuunale üle aasta. Kandideerima on oodatud julge ja loova mõtlemisega sisseastujaid üle Eesti.  Õppima asumiseks ei pea eesti keel olema üliõpilaskandidaadi emakeel, eesti keele oskus peab olema piisavalt heal tasemel, et osaleda eestikeelses õppetöös.


Kuni 31. jaanuarini 2022 on avatud vastuvõtt ka teatrikunsti ja teatripedagoogika magistriõppesse, mis keskendub lavastaja tööle näitleja ja tekstiga. Kandideerima on oodatud nii teatri- või filmilavastamisega tegelenud inimesed kui ka varasema lavastamiskogemuseta loovisikud, kes soovivad hakata lavastama.


Ülatoodud tsitaadid ja refereeringud pärinevad lavakunsti sisseastumise infotunnist, mis toimus 20. detsembril 2021 Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia black box’is. Salvestus on järelvaadatav: https://eamt.ee/infotunnid-lavakunsti-sisseastujatele/


Täpsem info Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia lavakunsti osakonna veebilehelt:https://eamt.ee/erialad/lavakunst/sisseastumine/bakalaureuseope/https://eamt.ee/erialad/lavakunst/sisseastumine/magistriope/


Lisainfo:

Mart Koldits

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia lavakunsti osakonna peakoordinaator

[email protected]

5668 7622