Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Loomeinimeste kõnekoosolek Riigikogus

02.04.2013 08:25

1. ja 2. aprillil 1988. aastal toimus Eesti NSV loominguliste liitude juhatuste ühispleenum, kus kahe päeva jooksul võttis sõna üle viiekümne kultuuri- ja haridustegelase, nende seas Lennart Meri, Paul-Eerik Rummo, Enn Põldroos, Lepo Sumera, Heino Kiik, Hando Runnel, Jaan Kaplinski jpt.

Täna Riigikogus toimuv kõnekoosolek järgib kunagise pleenumi ülesehitust – igal kõnepidajal on aega 8 minutit, mille järel saavad saalisistujad esitada kaks üheminutlist repliiki. Sõnavõttudega esinevad nii need, kes osalesid ka 25 aastat tagasi toimunud pleenumil, näiteks Heinz Valk, Andres Langemets, Jüri Arrak, Rein Veidemann, Irina Raud, Aili Aarelaid-Tart, Ike Volkov, Arvo Valton, Tõnu Tepandi. Samuti ka nooremate põlvkondade esindajad Mari-Liis Lill, Jürgen Rooste, Gregor Taul.

Lisaks avatakse kõnekoosoleku järel Riigikogus näitus „LP25”, kuhu on koondatud kokku olemasolevad arhiivimaterjalid, omaaegsed kõned ja osalenute mälestused, et asetada pleenum laiemasse ajaloolisse konteksti ja tutvustada selle mõju laulva revolutsiooni osana Eesti iseseisvuse taastamisel.

Päeva teises pooles toimub jazziklubis Clazz muusikalis-sõnaline õhtu “LP25 – uued hääled”, kus astuvad üles Jarek Kasar, Jürgen Rooste, Tommyboy, Jaan Pehk ja Tõnu Tepandi. Avatud on vaba mikrofon, mis ootab kohalolijate kuni 3-minutilisi sõnavõtte.

Kõnekoosolekust Riigikogus teeb otseülekande ETV, otselülituse teeb hommikul ka Terevisioon ning pärastlõunal Vikerraadio saade Uudis+ .  Õhtuse ürituse etteasted lindistab Raadio 2, kes kajastab katkendeid oma erinevates saadetes.  

Üritust korraldavad Eesti Vabariigi 95. sünnipäeva-aasta raames Riigikantselei, Riigikogu kantselei ja Eesti Teatri Agentuur.