Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Lii Tedre tähistab 70. juubelit

08.10.2014 13:27

KvartettEndla teatri armastatud näitleja Lii Tedre tähistab oma 70. juubelit 10. oktoobril. Vitaalne näitlejanna teeb hetkelgi kaasa Endla mängukavas olevatest lavastustest kolmes ning novembri keskel lisandub põnevik "Gaasivalgus", kus Lii Tedre kehastab teenijannat Victoria-aegses majapidamises.

Lii Tedre sündis 10. oktoobril 1944. aastal Tallinnas ning on lõpetanud ENSV Teatriühingu lavakunstistuudio. Endla teatriga liitus Lii Tedre 1968. aastal, kuid on algusest peale kaasa löönud ka väiketeatri Varius lavastustes ning esinenud Pärnu varietees Hermes.

Erinevaid teatrirolle on aastatega kogunenud üle 110. Neist märkimisväärsemad on olnud Malda ("Truuduse magus koorem", 1981, lav Mara Kimele), Mai ("Musta kassi öösel ei näe", 1984, lav Ingo Normet), Liisi ("Soo", 1985, lav Priit Pedajas), Hortense ("Zorbas", 1989, lav Ingo Normet), Gladys Green ("Viimane näitus", 2005, lav Madis Kalmet), Miina ("Vaikus", 2013, lav Andres Noormets).

Viiel korral on Lii Tedret tunnustatud Eesti Teatriühingu auhindadega ning valitud mitmel korral Endla teatri publikulemmikuks. 2006. aastal omistati Lii Tedrele Eesti Näitlejate Liidu aastapreemia ja samal aastal ka Pärnu V. Jannseni nimeline preemia pikaajalise panuse eest Pärnu kultuuriellu.

Lavastajad on esile toonud näitlejana Lii Tedre mitmekülgsust, temas on nii jõuline kui õrn pool võrdselt olemas. Lavastaja Enn Keedi sõnul oskab Sassu, nagu teda teatris kutsutakse, väga nappide vahenditega rolli tuuma tabada. "Ääretult professionaalne näitleja! Enda suhtes nõudlik. Ta on suurepärane lavapartner: kui kolleegil midagi juhtub, aitab Lii alati välja rabelda. Lisaks on ta tõeline naerukajakas, kui selleks vaid põhjust antakse. Ilmselt seetõttu, et maailmas valitseks tasakaal, satub ta situatsioonidesse, mis on huumorisõpradele tõeline maiuspala," lisab Keerd.

Lii Tedre ise võtab lavastuse "Kvartett" kavalehel oma käidud tee kokku nii: "Sellel eluringi rattal on aastad jooksnud väga kiiresti. Patt oleks nuriseda, et neid on vähe. Aga eestlasele omase ahnusega võtaks ikka veel juurde kui antakse. Kas muudaksin midagi elus? Ei. Mis olnud, see olnud. Rõõmu tuleb tunda sellest, et sinu lähedased on elus ja terved. Et sinu sõbrad ei ole sind reetnud. Kui hommikul ärkad, annavad käed ja jalad tunda – aga nad liiguvad. Nii et – elame veel!"

11. oktoobril saab Lii Tedret näha tema juubelietenduses Kvartett Endla teatris.

Fotol on Lii Tedre Jean Horton'i rollis lavastuses "Kvartett". Foto Mats Õun.

Eveli Loorents
Turundus- ja kommunikatsioonijuht
Endla Teater
Tel 52 83 186
[email protected]
www.endla.ee