Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Lensi Römmeri mälestusõhtul antakse noore näitleja preemia

16.12.2003 10:20

Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum tähistab neljapäeval, 18. detsembril näitlejanna, lavastaja ja dramatiseerija Lensi Römmeri 100. sünniaastapäeva. Pidulikul mälestusõhtul kuulutatakse välja uus Lensi Römmeri nimelise noore näitleja preemia laureaat.

Lensi Römmer (1903-1993) alustas oma näitlejateed 1920. aastal Draamateatris ning töötas seejärel lühikest aega Pärnu Endlas. Tunnustust kogus sarmikas näitlejanna rollidega Tallinna Töölisteatris, kus ta esines edukalt rahvalikes tükkides kuni emigreerumiseni Rootsi 1944. aastal. Koos näitlejast abikaasa Edmar Kuusiga kujunes Lensi Römmerist Stockholmi Eesti Teatri kandev jõud ja eestvedaja. Paguluses avanes Lensi Römmeri lavastajakutsumus ja dramatiseerimisanne. Tema dramatiseeringud ja lavastused tuginesid eesti klassikale ja pagulaskirjanike loomingule -Tammsaare, Gailiti, Ristikivi, Mälgu, Külveti, Saarseni jt teostele.  Lisaks neile lavastas Römmer ka komöödiasugemetega tõlkenäidendeid.

Alates 1993. aastast annab Lensi Römmer-Kuusi nimeline Teatrikunsti Stipendiumifond välja noore näitleja preemiat, mille varasematel aastatel on saanud Jaan Tätte, Elina Reinold, Rain Simmul ja Liisa Aibel. Tänavusele laureaadile antakse preemia üle 18. detsembril teatri- ja muusikamuuseumis toimuval mälestusõhtul. Preemia suuruseks on 5000 Rootsi krooni.

Mälestusõhtu algab muuseumi saalis Müürivahe tn 12  kell 16.00. Esinema on palutud Lensi Römmeriga kohtunud näitlejad ja teatriteadlased ning kõik preemiaga pärjatud laureaadid. Näha saab videokatkeid Römmeri lavastustest ja kuulata lõike raadiousutlustest. Avatud on Lensi Römmeri elu ja teatriteed puudutav näitus. Mälestusõhtu järel saab väljapanekut kuni kevadeni vaadata Andres Särevi kortermuuseumis.


Seidi Raid
Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum
Tallinn, Müürivahe 12, avatud K-P 10-17.30.

infotel. 6446407
e-mail: [email protected]
www.tmm.ee