Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Läti Rahvusteatris esietendus Andri Luubi näitemäng “Tuvi”

21.03.2018 16:17

15. märtsil 2018 esietendus Läti Rahvusteatris eesti näitekirjaniku ja lavastaja Andri Luubi näitemäng "Tuvi" (https://teatris.lv/izrade/duja). Metateatraalse tragikömöödia tõi Läti publikuni noor lavastaja Toms Treinis.

Eestis 2013. aastal lavale jõudnud näidendit nimetab toonane autor-lavastaja Andri Luup katastroofiks kolmes vaatuses. "Tuvi" on komöödia sõnateatrist nimega "Hermes", mis võitleb koha eest päikese all. Kus on publik, mida talle öelda ja milline žanr valida? Lahenduse peab pakkuma uus noor lavastaja, kes haarab härjal sarvist ja paneb vanad harjumused ja suured staarid tuleproovile.

Riia esietendust külastanud Andri Luup kinnitab, et "Tuvi" esietendus Läti Rahvusteatris läks kõigiti korda. "Rahvas naeris ja reageeris aktiivselt hoolimata tõsisest alltekstist. Lavastus, näitleja- ja kunstnikutöö ning muusika olid väga stiilsed. Eesti lavastusega võrreldes oli Läti versioon rohkem realistlik, kuid sellest hoolimata naljakas. Kohati oli lugu kohandatud ka Läti oludele, mõned detailid ümber tõstetud, kuid peamine teema hinge olemasolust isegi tühjas kestas, tuli selgesti esile." Andri Luup lisas: "Kuigi minu jaoks on läti keelest ikka üsna raske aru saada, tundus ka tõlge olema väga hea ja elus."

Autori sõnul sobis lavastuse jaoks loodud ruum, kuhu oli tekitatud remondis oleva fiktiivse teatri "Hermes" õhustik, sealse rahvusteatri keldriruumidesse suurepäraselt, sest seda kõike ümbritses väga peen ning šikk ajalooline hoone.  "Näidend jõudis naabrite juurde tänu sellele, et Eestiski menukat lavastust "Tuvi" mängiti neli aastat tagasi Balti Teatri festivalil ning seal sattus lavastust nägema Läti Rahvusteatri esindaja, kes selle omakorda lavastajani toimetas," rõõmustas Andri Luup. "Võib tõesti rõõmu tunda taolise toreda fakti üle, et meie lahedad lõunanaabrid näidendi teema praeguses ajas aktuaalse leidsid olevat."