Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Läti lavastaja toob Vanemuises lavale “Madame Butterfly”

22.09.2004 15:09

Vanemuise väikeses majas esietendub reedel, 24. septembril Giacomo Puccini imekaunis ooper "Madame Butterfly", lavastajaks Guntis Gailitis Läti Rahvusooperist.
Gailitise sõnul on tema ooperilavastuse keskmes traagilised inimsuhted. "Sellest tuli heas mõttes traditsiooniline lavastus - mingit ülepingutatud tänapäevasust ma taga ei ajanud," ütles ta.
Puccini "Madame Butterfly" on kurb, kaunis ja dramaatiline lugu noore jaapanlanna Cho-cho-sani (Butterfly) ja ameerika mereväelase Pinkertoni armastusest. See lugu leiab aset 1904. aasta paiku Jaapanis Nagasakis - jaapani tüdruk võidab noormehe südame, siis kaotab selle ning teeb lõpuks harakiri.

""Madame Butterfly" on Puccini kõige südamlikum ja liigutavam ooper," rääkis ooperilavastuse muusikaline juht ja dirigent Hendrik Vestmann, kes uuest hooajast töötab Vanemuises muusikajuhi ja peadirigendina. "Ka heliloojale endale oli see ooper kõige südamelähedasem, seda eelkõige õrna jaapanlanna kurva saatuse tõttu," lisas 1970-ndate aastate keskel Vanemuise eelmises "Madame Butterfly" lavastuses kolmeaastaselt Cho-cho-sani väikest poega mänginud Vestmann.

"Madame Butterfly” draamaversioon esietendus suure menuga 1900. aastal New Yorgis. Edu kandus üle Atlandi ookeani Euroopasse, Puccini ooperi esmaettekanne toimus 1904. aastal La Scala ooperiteatris.
"Madame Butterfly" on üks maailma kõige mängitavamaid oopereid, kus kõlavad imekaunid aariad armastusest, kaotusest, valust ja lootusest.
Madame Butterfly elab edasi ka tänapäeval, seda Claude-Michel Schönbergi muusikalis "Miss Saigon", kus Pinkertonist on saanud tundlik mereväelane Chris ja mille tegevus on kantud üle Vietnami sõjakeerisesse.

Guntis Gailitis on töötanud alates 1969. aastast Läti Rahvusooperis lavastaja, pealavastaja, kunstilise juhi ja direktorina. Ta on lavale toonud üle 40 ooperi - viimaseks suuremaks tööks 2004. aasta suvel etendunud ooper "Hamlet", mille looja, läti helilooja Janis Kalninš sündis 100 aastat tagasi Pärnus.
Gailitis on lavastanud Lätis, Saksamaal, Eestis, Bulgaarias, Venemaal, Hollandis, Belgias, Hispaanias, Inglismaal jm. Ta on olnud paljude kontsertide, festivalide ja muusikaprogrammide juht ning kirjutanud ooperialaseid artikleid. 1983-1996 aastatel töötas ta draamaõppejõuna Läti Muusikaakadeemias, praegu on Gailitis Läti Rahvusooperi lavastaja.
Koos Gailitisega saabus Tartusse ka lavastuse lätlannast kunstnik Anita Znutina Läti Riiklikust Nukuteatrist.
Vanemuise ooperilavastuses laulavad Cho-cho-sani rolli Alla Popova või Julia Semjonova, Pinkertoni Jan Oja või Nikolai Lvov, Suzukit Valentina Kremen või Karmen Puis, Sharplessi Taavi Tampuu või Läti Rahvusooperi mainekas solist Eduards Cudakovs. Teistes osades Tõnu Kattai, Jaan Willem Sibul, Taisto Noor, Märt Jakobson, Ave Terasmaa jt.
24. septembril Vanemuise väikeses majas esietenduvat ooperit "Madame Butterfly" esitatakse itaalia keeles, parema mõistetavuse huvides saab publik teksti jälgida eestikeelsete tiitrite vahendusel.


Tambet Kaugema
Vanemuise pressiesindaja
52 37028
[email protected]