Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Lahkus Vene Teatri näitleja Tamara Solodnikova

22.06.2010 14:05

Esmaspäevl, 21. juunil suri pärast pikka haigust 71-aastasena Vene teatri näitleja Tamara Solodnikova.

Tema mängitud lavastustega kasvas üles mitu põlvkonda: näitlejanna oli Vene teatri laval üle 40 aasta. Tamara Solodnikova tuli Tallinna Vene teatrisse 1967. aastal, kohe pärast LGITMIK-i (Leningradi Riikliku Teatri-, Muusika- ja Kinoinstituudi) lõpetamist. Olles saanud suurepärase hariduse (tema kursuse juhendaja ja õpetaja oli Georgi Tovstonogov ise), ilmutas ta enda vastu nõudliku näitlejana oskust tungida oma tegelaskuju sügavusteni ja esitada rolle eredal viisil.
Tamara Solodnikova mängis meisterlikult nii suuri rolle kui väikeseid episoodilisi visandeid. Näitlejanna kõige tuntumate kangelannade hulgas olid Helena J. Osborne’i „Vaata raevus tagasi“, Rutsa-tädi I. Drutse „Meie nooruse lindudes“, missis Campbell J. Kilty’ „Armsas luiskajas“, Susanna E. Vetemaa „Pühas Susannas“, Ranevskaja A. Tšehhovi „Kirsiaias“, missis Baker lavastuses „Liblikad on vabad“, Maryvonne Dupré J. M. Chevret’ „C’est la vie’s“ ja paljud teised. Näitlejannal õnnestusid võrselt hästi nii vene klassikalisse repertuaari kuuluvad rollid (Gogol, Tšehhov, Ostrovski) kui ka rollid välismaa näitekirjandusest, samuti mängis ta palju ja edukalt eesti näitekirjanike näidendite põhjal loodud lavastustes.

Näitlejannat tunnustati korduvalt valitsuse ja Kultuuriministeeriumi aukirjadega, samuti Teatriliidu preemiatega. Nii sai ta 1973. aastal Teatriliidu esimese preemia Rutsa-tädi rolli eest lavastuses „Meie nooruse linnud“, Mrs. Wire’ osatäitmine tunnistati 1988. aastal parimaks naispeaosaks. Ta on üks vähestest Vene Teatri näitlejatest, kes on pälvinud Eesti NSV rahvakunstniku tiitli.

Tamara Solodnikova särava andeta oleksid kõik etendused täiesti teistsugused. Iga tema tegelaskuju on olnud eredalt individuaalne ja köitnud tähelepanu. Tamara Solodnikova jääb igavesti meiega, meie südamesse ja hinge.

See on korvamatu kaotus sugulaste, lähedaste, kolleegide ja kõigi teatrit armastavate tallinlaste jaoks.

Leinatalitus toimub reedel, 25. juunil kell 13 Vene Teatris.