Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Kumus etendub “Kõnelused” kujundite keeles

23.10.2008 11:26

23. ja 24. oktoobril kell 19.00 tuleb Kumu auditooriumis ettekandele Ville Walo ja Kalle Hakkaraineni visuaalse teatri/uue tsirkuse lavastus "Kõnelused" (Keskusteluja).

Millist žanrimääratlust võiks kanda lavastus, kus näeme iseloomulikke jooni nii mustkunstist, žongleerimisest, nukuteatrist, 1920ndate aastate tummfilmist, uuest meediast, muusikast, kaasaegsest tantsust ning mille sisu jõuab meieni verbaalset väljendusviisi peaaegu kasutamata?

Soome uue tsirkuse looja ja juhtfiguur Ville Walo nimetab säärast teatraalsete kujundite keelt visuaalseks teatriks. Kuigi žonglööre ja maage seostatakse tihtipeale romantismiajast alguse saanud tsirkusega, on antud lavastuses ühiseid jooni pigem Prantsusmaalt pärit Cirque nouveau ehk "uue tsirkusega" ning elevante ja kloune seekord Kumus ei näe.

"Kõnelused" on lavastus, mis kommenteerib intelligentsel viisil moodsat infotulvast üleküllastunud maailma ning inimeste üksindust selles. Lavastuse pealkiri on iroonilise tähendusega, sest otsesed dialoogid lavastuses puuduvad. Võiks isegi lisada, et kaks tegelast laval omavahel peaaegu ei kommunikeeru. Fookusesse tuuakse tänapäeva ühiskond, kus öeldakse kas liiga vähe või liiga palju või siis hoopis valesid asju. Seega on temaatika tõsine ja tundlik, mis vaatajani jõuab läbi kõrgetasemelise visuaalse väljenduse.

1920ndate aastate tummfilmikatkeid kombineeritakse kaasaegsete videovahenditega, mille tagajärjel põimuvad ning segunevad aja ja reaalsuse tasandid. Näiteks võib kahemõõtmelisest videopinnast saada kolmemõõtmeline ruum, kus raske on vahet teha, kas filmilindilt projitseeritud külmikust haaratav piimapudel on reaalsus või illusioon, kas lavale pudenev armastuskiri on tõelisus või meelepett. 

Mõjusa muusikalise kujunduse on loonud Kimmo Pohjonen ja Samuli Kosminen (ansambel Kluster).

Piletid (175.-/125.-) müügil Piletilevi ja Statoili müügipunktides ning tund enne etendusi Kumus. Kuni 20. oktoobrini on ruppidele (al. 10 inimest) soodushind 100.- krooni.