Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Kumus arutletakse loovuurimuse rolli ja tähenduse üle

15.02.2023 14:02

19. veebruaril 2023 kell 16 vestleb Kumu näitusel "Kunst või teadus" ajaloolane ja kuraator Linda Kaljundi kunstnik Kristina Normani ja tantsukunstnik Joanna Kalmuga loovuurimusest. Vestlusele järgneb Joanna Kalmu osalus-performance näitusesaalis.

Vestlusringis arutletakse loovuurimuse rolli ja tähenduse üle tänapäeva kunstimaailmas, aga ka ühiskonnas laiemalt. Mida see õigupoolest kujutab ning kuidas seda läbi viiakse? Miks on loovuurimus nii populaarseks muutunud ja miks loodetakse sellelt sageli lahendusi ühiskonda vaevavatele nurjatutele probleemidele? Kas neid lubadusi võib uskuma jääda ning mida teha selleks, et loovuurimus oleks sisukas nii kunstilises kui ka uurimuslikus plaanis? Vestlusel avatakse neid küsimusi konkreetsete näidete ja osalejate kogemuste varal. Näituse "Kunst või teadus" raames ei jäeta puudutamata ka küsimust, kuidas on loovuurimuslikud praktikad muutnud kunstnike ja teadlaste suhteid.

Kunsti ja teaduse dialoog on praegusel tormilisel digiarengu ja tõejärgsuse ajastul oluline teema. Samas on teaduse visuaalne ajalugu suuresti unustatud. Näitus "Kunst või teadus" võtab vaatluse alla kunsti seosed loodus- ja reaalteadustega 19. sajandil ja 20. sajandi alguses: kunstnike ja teadlaste panuse Eesti, aga ka laiemalt Vene impeeriumi botaanika, zooloogia, meditsiini, kliima, paleontoloogia jms uurimisel ja kujutamisel. Üldisem eesmärk on rõhutada pildi tähtsust teadmiste loomisel, kujundamisel ja kontrollimisel. Näitus on valminud Tartu Ülikooli muuseumi, Eesti Kunstimuuseumi ja Eesti Kunstiakadeemia koostöös. Nüüdisaja kunstnikuna on kaasatud Kristina Norman teosega "Võrdlev anatoomia", mis valmis loomingulises dialoogis koos tantsukunstnik Joanna Kalmuga.

Vestlusring on osa Kumu 17 programmist. Üritusel saab osaleda muuseumipiletiga (sünnipäeva eripilet 7 eurot).

Pildil "Võrdlev anatoomia". Foto: Meelis Muhu