Kumu kunstimuuseumis toimub avalik koosolek õppekäikude vähenemise ja rahastamise teemal
23.04.2026 12:54
Õppekäikude vähenemise ja nende rahastuse kriisi valguses on Eesti Kunstimuuseum käivitanud kampaania “Õpilased tagasi …!”. Kampaania lähtub vajadusest leida süsteemne lahendus õppekäikude korraldamise ja rahastamisega seotud segadusele, mille on põhjustanud Haridus- ja Teadusministeeriumi juhendmaterjal “Annetamine ja rahastamispraktikad üldhariduskoolides”. Eesti Kunstimuuseum kutsub kõiki, keda õppekäikude rahastuse teema huvitab või puudutab, avalikule koosolekule Kumu kunstimuuseumi aatriumis kolmapäeval, 29. aprillil 2026 kell 18.00.
Avalikule koosolekule on oodatud õpetajad, muuseumitöötajad, kultuuritöötajad, lapsevanemad, ministeeriumide ametnikud, õpilased ja ka kõik teised. Üritusel jagavad oma kogemusi Tallinna Pae Gümnaasiumi õpetaja Christina Lään, Gustav Adolfi Gümnaasiumi direktor Jüri Käosaar ja Pimedate Ööde Filmifestivali tegevjuht Mikk Granström. Ettekannetele järgneb avalik arutelu, mille keskmes on kultuurihariduse valdkonna õppekäigud ebaselges ja muutuvas olustikus. Vestluses arutletakse eetiliste annetuspraktikate, Kultuuriranitsa programmi ning kultuurihariduse ühtsuse ja ligipääsetavuse üle, otsides vastuseid järgmistele küsimustele:
- Kuidas saavad kultuuriasutused toetada haridusasutusi ja vastupidi? Kuidas saavad haridus- ja kultuuriasutused toetada õpetajat ja seeläbi õpilast?
- Milline näeb välja eetiline annetuspraktika eeldusel, et õppekäikude jätkumine vajab ka edaspidi lapsevanemate rahalist tuge?
- Kuidas peaks arenema Kultuuriranitsa programm? Kas õpilastele (või Euroopa muuseumide näitel kuni 18-aastastele noortele) peaks kehtima tasuta sissepääs kultuuriasutustesse? Kuidas seda rahastada?
- Millised teised tegurid lisaks Haridus- ja Teadusministeeriumi seatud piirangutele takistavad ligipääsu õppekäikudele? Kuidas saaksime neid takistusi ületada?
Koosoleku korraldajad kaardistavad arutelu tulemused, mille põhjal valmib edasine kampaania tööplaan.
Avalikul koosolekul osalemine on tasuta. Üritus on osa Eesti Kunstimuuseumi algatatud kampaaniast “Õpilased tagasi …!”. Eesti Kunstimuuseum kutsub ka teisi kultuuri- ja haridusasutusi kampaaniaga liituma, et kultuurihariduse valdkonna ühine hääl kõlaks tugevamalt. Kampaania “Õpilased tagasi …!” kohta saab lähemalt lugeda Eesti Kunstimuuseumi kodulehel.
Avaliku koosoleku kohta leiab rohkem infot Facebookist.