Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Kultuuriministeerium asub uurima vabakutseliste loovisikute olukorda

09.10.2020 16:07

Kultuuriministeerium kuulutas välja hanke uuringu "Vabakutselised loovisikud, nende majandusliku toimetuleku mudelid ja sotsiaalsete garantiide kättesaadavus" läbiviija leidmiseks. Uuring peab andma vastused, kes on loomevaldkondade vabakutselised, kuidas neil läheb ning millised võiksid olla edasised kultuuri- või sotsiaalpoliitika sammud olukorra parandamiseks.

"Vabakutselised loovisikud teevad ära väga suure osa kultuuritööst, kuid valdkonniti on nende osakaal, tegutsemise vormid ja toimetulek üsna erinevad. Vabakutseliste loovisikute sissetulekud kipuvad olema ebaregulaarsed, kuna neid mõjutavad väga otseselt nii sotsiaalmajanduslikud kui ka kultuuripoliitilised muutused. Samas sõltuvad nende panusest peaaegu kõik loomevaldkonnad, mõned neist täielikult. Kultuuri säilimise ja arengu, aga ka mitmekesisuse tagamiseks on vabakutseliste heaolu võtmetähtsusega," selgitas Kultuuriministeeriumi kunstinõunik Maria-Kristiina Soomre.

Kultuuriministeerium on aastate jooksul suutnud koos Sotsiaal- ja ka Rahandusministeeriumiga maksuseaduste muutmisel saavutada vajalikke parandusi. Loovisikute ja loomeliitude seaduse kontekstis on olnud tihe koostöö loomeliitudega loometoetuste maksmisel neile, kes on ajutiselt sissetuleku kaotanud. Seoses eriolukorraga eraldas valitsus tänavu kevadel täiendavalt 4,2 miljonit eurot loometoetuste maksmiseks sissetuleku kaotanud vabakutselistele loovisikutele. Sellest suurem osa kulus kolme kultuurivaldkonna: kujutava kunsti, etenduskunstide ja muusika vabakutselistele.

"Toetuse jaotamisest saadud kogemus on uuringule väärtuslik sisend. Kultuuriministeerium aga soovib poliitikakujundajana vaadata laiemat pilti ning kaardistada näiteks sotsiaalsete tagatiste kättesaadavuse mõju kultuurivaldkonna jätkusuutlikkusele ka aastate pärast," lisas Soomre.