Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Konverents “Ettekääne. Ruum. Performatiivsest ruumist etenduskunstides” 4.–5. V 2018 teatris NO99

10.04.2018 10:16

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia lavakunstikooli ning Kultuuriteaduste ja kunstide doktorikooli kahepäevane rahvusvaheline konverents, kus kõneldakse ruumist etenduskunstides.

Ruum on "see kolmemõõtmeline ja lõputu, kus kõik eksisteeriv paikneb ja toimub," ütleb Eesti keele seletav sõnaraamat. Vanemas eesti keeles kasutatakse sõna "ettekääne" maski tähenduses: käänad endale midagi ette, varjad ennast. Ka ruum on midagi, millega inimene ennast varjab, teisendab. Ruum tõmbab meile kui maski ette. Kus paiknevad selles lõputuses ja varjatuses teatritegijad? Näitlejad, lavastajad, koreograafid, dramaturgid, lavastus- ja helikunstnikud? Kuidas nemad näevad ruumi mõju teatritegemisele? Kuidas nende looming loob ruumi? Või kuidas mõtestavad meie eluruumi filosoofid, arhitektid, kunstnikud?

Konverents "Ettekääne. Ruum. Performatiivsest ruumist etenduskunstides" toimub lavakunstikooli doktoriõppes algatatud loomingulise uurimisprojekti "Ruumi loomise strateegiad kaasaegses teatris" raames ning lõpetab õppeaastal 2017/18 toimunud loengusarja “RUUM”, kus tunnustatud tegijad erinevatelt loomealadelt avasid oma loomingulise suhte ruumiga. Sarjas esinesid filmirežissöörid Martti Helde ja Tanel Toom, maalikunstnik Kaido Ole, etenduskunstnik Kadri Noormets, füüsilise ja objektiteatri tehnikaid rakendav lavastaja Izumi Ashizawa Jaapanist ning Euroopa kaasaegse teatri juhtiva trupi Rimini Protokolli dramaturg Imanuel Schipper Saksamaalt (loe vestlust teatrikunsti piire nihutavatest töömeetoditest ja etenduskunstide tulevikust siit: https://kultuur.postimees.ee/4460013/teater-kui-kodanikuuhiskonna-katsebaas)

Konverentsi "Ettekääne. Ruum" peaesinejad on rahvusvaheliselt tunnustatud etenduskunstnike duo Signa Köstler ja Arthur Köstler (trupp SIGNA, Kopenhaagen) ning Soome lavastaja ja kunstnik Teemu Mäki. Nii trupp SIGNA kui Teemu Mäki on loonud ühe palju tähelepanu pälvinud lavastuse ka Tallinnas. 

SIGNA lavastus "Bleier Research, Inc." oli Tallinna kui Euroopa kultuuripealinna kavas 2011. aastal. See Kopli tänavale Standardi majja kujundatud õõvastav-nostalgiline maailm tungis paljudele üdini. SIGNA (www.signa.dk) loob oma  kestvusetendustega unustamatut performatiivset osavõtuteatrit, pakkudes detailideni läbi töötatud lavastusmaailma leitud ruumides: koolides, angaarides, haiglates või ööklubides.

Teemu Mäki lavastus "Harmoonia" Von Krahli Teatris oli pühendatud Eesti vabariigi 90. sünnipäevale 2008. aastal ning see pani meedia kihama rahvussümbolite "omapärase" käsitsemisega. Teemu Mäki (www.teemumaki.com) uusimat, transsoolistest kõnelevat dokumentaallavastust "Muutujad" sai Eestis näha möödunud aastal. Mõlemad skandaalsed teatritegijad on nüüd Tallinnas tagasi tutvustamas ja analüüsimas oma loomingut.

Rahvusvahelistest külalistest esinevad konverentsil ka Tšehhi teatriuurija Radka Kunderová, kes mõtestab ruumi nüüdisaegse dokumentaalteatri kontekstis, ning Läti teatri- ja filmilavastaja Krista Burāne, kes käsitleb oma performatiivseid kohaspetsiifilisi lavastusi, mis on loodud kas tänavale, lihaturule, paneelmajja või hoopis linnusesse.

Konverentsil esinevad veel Akadeemia peatoimetaja Toomas Kiho, Eesti Kunstiakadeemia sisearhitektuuri osakonna juht Hannes Praks, teatriuurija Eva-Liisa Linder, näitleja Kersti Heinloo, lavastuskunstnik Kristjan Suits, näitleja Maarja Mitt, helikunstnik Hendrik Kaljujärv, koreograafid Raho Aadla, Jaanika Tammaru ja Renee Nõmmik ning dramaturg Marion Jõepera.

KONVERENTSI AJAKAVA ja ETTEKANNETE TUTVUSTUSED asuvad siin:

Konverentsil osalemine on tasuta. Palume end registreerida siin:

Lisainfo: 
konverentsi korraldaja, EMTA lavakunstikooli doktoriõppe koordinaator Madli Pesti [email protected]
KTKDK doktorikooli koordinaator Aleksandra Dolgopolova [email protected].


Konverentsi toetab Euroopa Liidu Regionaalarengu Fond (Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ASTRA projekt EMTASTRA).