Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Kõnelemata lood tänavusel Monomaffia festivalil

05.06.2014 12:37

Pärnus toimuva Rahvusvahelise Teatrifestivali Monomaffia märksõnaks on  “Kõnelemata lood“. Vaatajate ette tuuakse kümme monoetendust, millest osa on esitajate endi isiklikud lood. Teatrilavastused jõuavad Pärnusse 13.-16.augustini USAst, Suur-Britanniast, Eestist, Soomest, Kreekast ja Poolast ning piletid on juba preagu müügis.  

Peakorraldaja Viivika Orula sõnul on festivalile tulemas kolm väga erilist inimest. Bill Bowers, David Harrell ja Robert Softley jutustavad isiklike läbielamiste kaudu, kuidas pöörata oma nõrkused tugevusteks. Nii esitab USA näitleja ja New Yorgi tuntuim miim Bill Bowers loo, kuidas ta geina ja ebamehelikust miimi ametist unistades kasvas üles konservatiivses Montana osariigis. Ilma parema käeta sündinud näitleja David Harrelli lugu räägib sellest, kuidas toetavast perest kooli minnes tabas teda teadmine, et ta pole selline nagu teised. Šotlase Robert Softley valus, humoorikas, traagiline ja naljakas jutustus raske haigusega võitleva näitleja elust ei jäta külmaks ühtegi vaatajat.  

Other Mozart
Poola näitlejatar Sylvia Milo toob vaatajani kõnelemata loo Mozarti üliandekast, kuid oma ajastu tõttu tundmatuks jäänud õest. Festivali tehnilisele meeskonnale pakub väljakutset lavastuse võimas ja keerukas kostüüm.  

Elu traagilisemat külge esindavad Grace Kiley esituses lugu Monaco vürstinna Grace Kelly varjatud mõttemaailmast ning „Kurvad laulud Euroopa südamest”. Viimane on Dostojevski „Kuritöö ja karistus“ ainetel loodud lavastus, mis toob välja karmid tõed sellest Euroopast, kus õnn ja omand on inimeste vahel ümber jaotatud. Esitajaks Liisa Sofia Pöntinen.

Esimest korda on Monomaffia oma neljaaastase ajaloo jooksul ka nn poliitiline teater. Evi Stamatou annab aga sellele mõistele hoopis teistsuguse tähenduse ning huumor ja eneseiroonia muudavad lavastuse vägagi nauditavaks. „Caryatid unplugged“ kõneleb Kreekast, Kreeka ajaloost ja brittide soovist anda oma panus Kreeka kultuuripärandi säilimisse kreeklastes tuska tekitaval moel. 

Eesti monoteatrit esindavad Monomaffial Tallinna Kammerteater, R.A.A.A.M. ja Endla Teater.

Festivali aukülaline on Draamateatri „Vennas“. Tõnu Õnnepalu samanimeline näidend on 2012. aasta Monomaffia ja Eesti Teatri Agentuuri korraldatud mononäidendite võistluse võidutöö. Esimest korda on Monomaffia programmis lavastus, kus laval on üheaegselt kolm näitlejat.  

R.A.A.A.M-i lavastuses “Fenomen” tuleb lavale Mait Malmsten ning Kaili Viidas toob publiku ette prantsuse kunstniku Philippe Dussaert’i hämmastava ja naerutava loo. Indrek Taalmaa Kammerteatrist esitab 2012. aastal Monomaffial Lasse Pöysti ülimenukalt mängitud “Liftieitajat”, mis eestikeelseks kohandatuna kannab nime “Raineri hommik”. 

Peale aastast pausi on taaskord lavastusi hindamas lisaks publiku žüriile ka Eesti teatri professionaalidest koosnev žürii. Festivali ajal toimuvad žürii, näitlejate ja kõigi huviliste osavõtul eelmise päeva etenduste arutelud.

Monomaffia läbiviimist toetavad Eesti Kultuurkapital, Pärnu linn, USA ja Soome saatkonnad, Seppälä, Art Konverentsitehnika. Festivali korraldab Arenduskeskuse Pro Magister koostöös Endla teatriga.

Piletid on müügil Piletimaailmas, Endla Teatri kassas ja Villa Artises.

 

Lisainfo:
Viivika Orula
Festivali peakorraldaja
+372 5214210
www.monomaffia.ee