Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Kohtumisõhtu „naine = ballett“

08.03.2013 15:18

Naine=ballettEesti Teatri- ja Muusikamuuseum kutsub 26. märtsil kell 15.00 kohtuma Kaie Kõrbi, Tiiu Randviiru, Mare Tomminga, Age Oksa, Mai Murdmaa jt tuntuimate balletinaistega, et ühises vestlusringis tutvustada ja tunnustada õrnema sugupoole võimsat panust eesti balletikunsti arengusse.

Nii Estonia kui ka Vanemuise balletitrupid on loodud naiste poolt. Estonia teatris pani esimese palgalise tantsutrupi kokku Sessy Smironina-Sevun juba 1918. a, püsiva balletitrupini jõuti 1926. a Rahel Olbrei eestvedamisel. Peale sõda jätkas Olbrei asemel balletijuhina Anna Ekston, kes ühtlasi asutas ka Tallinna Koreograafiakooli.
Vanemuise esimeseks balletijuhiks oli Ida Urbel, kes lõi püsiva trupi ja lavastas esimesed balletilavastused „Karnevalisüit“ (1939) ja „Esmeralda“ (1941). Olles aastakümneid Vanemuise balleti eesotsas väärib ta Vanemuise balleti ema tiitlit.

Kas ballett on ka olemuslikult naiselik ning millest see tuleb, et erinevalt meestekesksest sõna- ja muusikateatrist on just balletis naised ohjad enda kätte haaranud, sellest kõigest kohtumisõhtul räägimegi.

Põhjust balletikunstile tähelepanu pöörata on rohkem kui küll. Selle aasta märtsis täitub 70 aastat esimese rahvusliku balleti „Krati“ esmalavastusest Vanemuise teatris. Muuseumi trepihallis on viimaseid kuid üleval rahvuslikku balletti tutvustav näitus „eesti = ballett“. Baleriin Tiiu Randviir ja lavastaja-koreograaf Mai Murdmaa tähistavad märtsis oma 75. juubeleid. Elagu juubilarid ja eesti ballett!

Sissepääs kohtumisõhtule muuseumipiletiga 3€/1,50€.
Lisainfo: Kirsten Simmo, tel 6442884, e-mail: [email protected]