Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Kivastiku “Meie isa” jõuab lõpuks lavale

04.05.2008 15:49

Viimastel aastatel eelkõige kultuurilooliste näitemängudega kuulsust kogunud Mart Kivastik kirjutas näidendi „Meie isa, kes sa oled…“ juba 1996. aastal. See on üks vähestest Kivastiku tekstidest, mis küll tema näidenditeraamatus äragi trükitud, kuid siiani siiski - ja täiesti teenimatult - lavastamata. Selle vea parandab Eesti Teatri Festival 4. mail kell 18 Athena Keskuses Tartus.

Lavastaja Margus Kasterpalu ning näitlejate Leino Rei, Tanel Jonase, Marika Aidla ja Hannes Kaljujärve ühistööna jõuab vaatajate ette lavastus, millega alustati proove juba üle aasta tagasi. "Meil oli Athena Keskusega kokkulepe, et meie saame lavastusega valmis samaks ajaks kui nemad majaga. Kui selgus, et ehitamine plaanitust pikemale venib, jätsime meiegi oma töö mõneks ajaks pooleli, ja et kõigil tulid uued asjad vahele, siis juhtuski nii, et uuesti saime sama koosseisu kokku enamvähem täpselt aasta hiljem", selgitab Kasterpalu lavastuse sünnilugu. "Õnneks on isade ja poegade suhted nii Kivastiku selles tekstis kui ka elus eneses sedavõrd keeruline teema, et väike viivitus selle igi-aktuaalsust kopikagi eest ei kahanda, pigem järelemõtlemist võimaldab ja kasuks tuleb."

Kivastiku teksti keskmes on mitte-eduka isa ja teismeliste poegade suhted, mille pehmeim iseloomustus oleks üleüldine mittevastavus ootustele. Füüsilist vägivalda siin küll ei kohta, kuid vaimselt tasakaalutu, ennast inimkonna hüvanguks ohverdada kavatsev isa, kellega üks poegadest püüab empaatiat, teine ignoreerimist kasutades hakkama saada, mõjub parimal juhul loodetavasti kaastunnetäratavalt. Lavastuse koht on siin ja aeg on praegu, tegelased on küll kirjaniku fantaasia vili, kuid nad võivad vabalt elada meie naaberkorteris. Või ka meie korteris. Kivastiku teksti iseloomustuseks ütleb Kasterpalu: "Kivastik on selle oma rohkem kui kümme aastat vana tekstiga ütelnud midagi üllatavalt teravat, täpset ja samas üldistavat praeguses ajas mitte-edukaks osutunud meeste kohta. Kui ikka väärikat ametit pole juba pikalt olnud ja kodusistumisest katus sõitma hakkab, siis on ka enesehinnang selline, et poegadele isa või naisele meest teha tahta on sama, mis minna naabrilastele jõuluvanaks - välja naeravad!"  
Tekst: Mart Kivastik
Lavastaja: Margus Kasterpalu
Osades: Marika Aidla, Hannes Kaljujärv, Tanel Jonas, Leino Rei
Helid: Liisa Hirsch
Fotod: Arne Maasik
Kostüümid: Liisa Soolepp
Video: Sveta Bogomolova
Valgus: Priidu Adlas  
Esietendus on 4. mail 2008 kell 18 Athena Keskuses Tartus Etendused Tartus Athena Keskuses 5. mail kell 18 ja 6. mail kell 21 ning Tallinna Linnateatris 16. ja 17. mail kell 18.

Kadri Kasterpalu
SA Eesti Teatri Festival programmijuht
+372 566 39 524
[email protected]