Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Kinomajas linastub Eesti esimene helifilm “Päikese lapsed”

16.11.2012 14:40

Teisipäeval, 20. novembril kell 18 näidatakse Tallinna Kinomajas Theodor Lutsu filmi "Päikese lapsed". Seansiga tähistatakse 80 aasta möödumist esimese Eesti-Soome koostööna sündinud helimängufilmi valmimisest.

Theodor Lutsu 1932. aastal valminud helimängufilmi “Päikese lapsed” filmi hääled ja sünkronisatsioon tehti Soomes Suomi-Filmi helistuudios. Eestis senini helifilmi tegemise kogemus puudus, kui mitte arvestada Konstantin Märska ja Boris Jaanikose 1930. aastal tehtud katsetust - plaadihelifilmi “Kuldämblik”. “Päikese laste” esilinastus toimus 3. novembril 1932  Tallinna kinos Modern ning film pälvis Eesti ajakirjanduses nii leebet tähelepanu kui ka ägedat kriitikat. “Päikese lapsed” läks erinevatel andmetel maksma 25 000 - 30 000 Eesti  krooni. Filmi finantseerisid Miss Estonia konkursi läbi viinud Päevaleht, Theodor Lutsu Filmiproduktsioon ja Suomi-Filmi. Filmiti vaheaegadega, kuna võtteid takistasid vihmasadu, pilves ilm ja ajuti ka Miss Estonia tujud. Lint ilmutati ning monteeriti Tartus Theodor Lutsu Filmiproduktsioonis. Filmi häälte sisserääkimine ja sünkroniseerimine toimus peaosatäitjate, Helsingi Eesti Seltsi liikmete ja Soome muusikute osavõtul oktoobris 1932 Suomi-Filmi helistuudios. Järgmine eestikeelne kõne-helimängufilm valmis alles 15 aastat hiljem, see oli Herbert Rappapordi “Elu tsitadellis”. 

"Päikese laste" režissöör, operaator ja produtsent on Theodor Luts, stsenaristid Alfred Rüütli, Theodor Luts, Aksella Luts. Peaosades astuvad üles 1932. aasta Miss Estonia Nadežda Peedi-Hoffmann, Elfi/Elfriede Lepp-Strobel ja Ants Eskola (Esperk). Episoodides Miss Estonia 1932 võistlusest osavõtjad, Rahel Olbei tantsutrupp Estonia teatrist ja Pärnu suvitajad.

Filmi pikkus on  47 minutit.
Sissepääs kinoseansile on tasuta! Avatud on Kinomaja kohvik „Sinilind“

Eesti filmi 100. juubeliaasta üritus saab teoks Eesti Kinoliidu koostöös Eesti Filmiarhiivi ja Eesti Rahvusringhäälinguga.

Katrin Maimik
Eesti Film 100
Avalike suhete juht
+372 565 027 21
www.ef100.ee
skype: katrinruus