Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Kanuti Gildi SAALis etendub vene dokumentaalteatri uusim lavastus

22.11.2011 13:37


Dokumentaalteatri projekt “Two in your house” on katse lavale tuua see, mis toimus Nekljajevi kahetoalises korteris sel ajal, kui ta viibis seal koos oma naisega koduarestis ning elas 24/7 koos kahe KGB valvuriga.

Mida tähendab olla vang oma enda kodus? Mis tunne on koos eksisteerida kahe võõraga enda privaatses ruumis? Mida tunneb inimene niivõrd piiratud ruumis? Kuidas muutuvad suhted oma naisega julgeolekutöötajate valvsa pilgu all? Kuidas see muudab perekonna igapäevast rutiini? Mis juhtub perekonnaga, kellel puudub privaatne ruum? See on teemade väli, mis huvitab Teatr.doc’i.

2010. aasta detsembris osales Vladimir Nekljajev presidendi valimistel, kuid valimiste päeval, enne kui häälte lugemine lõppes, peksti teda rängalt “tundmatute meeste poolt mustas”. Valimiste tulemusi ei pidanud õiguslikuks ei Valgevene opositsioon ega ka rahvusvahelised vaatlejad ning valimiste päev lõppes protestimarsiga, mille politsei laiali ajas. Vladimir Nekljajev toimetati ränga peksmise tulemusena tekkinud peavigastutega esmaabi punkti, kust ta aga mõne aja pärast viidi “tundmatute meeste poolt mustas” teadmatusse kohta.

Alles nädala pärast sai tema perekond teada, et teda hoitakse KGB kinnipidamisasutuses. Nekljajevit süüdistati avaliku korra rikkumise organiseerimises ning viidi koduaresti peale nelja eluohtliku olukorra üleelamist. Kuid ta oli koduarestis enda kodus, olles konstantselt kahe KGB ohvitseri järelvalve all. Igasugune suhtlus välismaailmaga oli keelatud. Lubatud oli suhtlus vaid oma naise ja advokaadiga. Olukord kulmineerus 20. mail 2011.a. toimunud kohtuistungil, kus talle määrati 2-aastane tingimisi vanglakaristus 2-aastase katseajaga.


Lavastuse tegijad eesotsas Elena Gremina, Mihhail Ugarovi ja Talgat Bataloviga, viibisid juunis ja juulis Minskis, kus nad intervjueerisid Vladimir Nekljajevit ning tema naist Olgat, et uurida koduaresti kogemuse tagamaid. Lisaks kohtusid lavastuse tegijad ka KGB valvuritega, eesmärgiga tuua lavastusse sisse ka teise poole kogemust ning situatsiooni.

Moskvast pärit sõltumatu trupp Teatr.doc loodi 2001. aastal noorema ja keskmise generatsiooni näitekirjanike ja dramaturgide poolt. Nende kirjutamise meetodiks on verbatim (otsetõlkes sõnasõnaline): meetod, kus näidendite kirjutamisel on aluseks dokumendid ja intervjuud, eesmärgiga luua sotsiaalselt olulist teatrit – teatrit, mis räägib hetkel aktuaalsetel teemadel. Teemadel, mis tuginedes Teatr.doc’ile, kutsuvad ja nõuavad kunstilist läbitöötamist.

“Two in Your House” on rahvusvaheline kaasprodukstioon, milles osalevad Baltic Circle Festival Helsingis, Spielart Festival Münchenis, Kanuti Gildi SAAL, Brut Koproduktionshaus Viinis, Archa Theatre Prahas, Krakowi Theatrical Reminiscences festival ja Divadelna Nitra festival.

Lavastus esietendub 19. novembril Helsingis, festivalil Baltic Circle.

Lavastuse väljatoomist toetasid Kultur Kontakt Austria ja Eesti Vabariigi Välisministeerium. Tallinna etendusi toetab Eesti Kultuurkapital.
Etendused toimuvad 23.-25. novembril kell 19.30 Kanuti Gildi SAALi stuudios, korterlikus keskkonnas,  piiratud arvuga publikule.

Info:
Kanuti Gildi SAAL,
www.saal.ee

Kontaktid ja fotod: Kristiina Kütt
e-mail [email protected];
mob.+ 372 5168470