Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Kanuti Gildi SAAL alustab 23. hooaega

20.09.2023 15:36

2023/24. hooaeg toob Kanuti Gildi SAALi muutusi: maja jätkab kolme inimese kunstilisel juhtimisel, kelleks on SAALi pikaaegsed projektijuhid Eneli Järs, Maarja Kalmre ja Kaie Küünal.

20 aastat kunstilise juhi tööd teinud Priit Raud, kes jätkab uuest hooajast teatrijuhina, kommenteerib muutust: "Eesti etenduskunstide maastikul on kollektiivselt kureeritud programmi koostamine absoluutselt ainulaadne. Äsja toimunud SAAL Biennaal festivali kureerisime kollektiivselt ning see tekitas diskussiooni ja küsimusi, millega saab uus programmitiim aktiivselt edasi tegeleda."

Uue kunstilise tiimi kaks olulisemat lisa programmile on värske formaadina lühietenduste õhtu ning hooajasisesed külalisetendused. 

Lühietenduste õhtu eesmärgiks on anda kunstnikele väljund mõtete ja ideede katsetamiseks väljaspool täiemahulist produktsiooni ning sellega kaasnevat kordamise vajadust. Eneli Järs: "Näeme, et lühiformaat on praegu vajalik ja inspireeriv nii kunstnikele kui publikule ja saame anda võimaluse tulla oma ideedega pigem meelelahutusele orienteeritud öisest vööndist välja ning pakkuda seeläbi võimalust formaadil areneda uues suunas."

Esimesel lühietenduste õhtul, mis leiab aset novembris, astuvad üles noored kunstnikud erinevatest valdkondadest: muusikataustaga Gregor Kulla, stsenograafiataustaga Anita Kremm ja etenduskunstnik Liisbeth Horn.

Novembris kutsutakse Eestisse tagasi viimasel Baltoscandalil sooja vastuvõtu pälvinud briti etenduskunstniku Kim Noble'i. Noble taastab SAALi palvel ligi 10 aastat tagasi esietendunud teose "You Are Not Alone". Maarja Kalmre: "Mitme aasta taguse töö taasnäitamine on põnev väljakutse nii kunstnikule kui ka publikule kogemiseks, et kuidas töö on ajale ja kontekstile vastu pidanud. Lisaks on see tore mõtteharjutus, kuidas mõned teised vanemad teosed võiksid praeguses kontekstis mõjuda või millised lisakihid on juurde tulnud tänu ajale. Etenduskunstide maailmas toimub järjepidev ületootmine ja vanade tööde taasnäitamine on üks suund, kuidas tuua jätkusuutlikkust siia valdkonda."

Hooaja põhiprogrammi avab 27. septembril Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia tantsukunsti eriala lõpetanud Elle Viiese diplomilavastus "Koodeks". Hooaja esimese esietendusena jõuab publiku ette Kadri Noormetsa uuslavastus "KUTSE VAIBALE", mis on Noormetsa edasiarendus Kanuti Gildi SAALis läbi viidud residentuurist "HANDSHAKE". "KUTSE VAIBALE" on püüd lõhkuda vaataja ja etendaja vahelisi barjääre ning uurimus nende kahe rolli ühendamise võimalustest lavastuse kooskomponeerimisel. 

Oktoobris on pärast Helsingis, Tartus ja Kaunases tuuritamist kodulaval taas Karolin Poska esoteerikast ja ebauskumustest tõukuv lavastus "Lucky Charm" ja ka Liisa Saaremäeli karjele pühendatud kontsert-lavastus "Scream Box". Kuu lõpus võõrustab Kanuti Gildi SAAL Renate Keerdi ja EMTA lavakunstikooli XXXI lennu Tartu Uues Teatris esietenduvat uuslavastust ning Üle Heli festivali. 

Detsembris on aga oodata Kertu Moppeli uue projekti esietendumist. 

Sügisel jõuavad esietendusteni ka kaks pikaajalise rahvusvahelise koostööna valminud projekti. Maria Metsalu uuslavastus "Kultuur" jõuab publikuni esmakordselt Münchenis mainekal teatrifestivalil SPIELART. Juhan Ulfsaki, Mart Kangro, Eero Epneri ja Sloveenia avangardteatrirühmituse Beton Ltd. koostöös valminud uuslavastus esietendub Ljubljanas kaasaegse teatri-, tantsu- ja kunstikeskuses Bunker. SAALis esietenduvad mõlemad lavastused uue aasta alguses.

Kanuti Gildi SAAL jätkab enim välismaal külalisetendusi andva teatriastutusena Eestis, tuuritamas on nii Jette Loona Hermanise ja Johhan Rosenbergi "Eden Detail" kui ka Sigrid Savi ja Hanna Gritten Tangsoo "Cowbody", mis etenduvad Riias Balti Draama Foorumil ja Berliinis Tanzfabrikus. Netti Nüganeni "Müüt: päeva äärel" ning Johhan Rosenbergi "traps" etenduvad Reykjavikis toimuval kunstifestivalil Sequences, mida kureerib sel aastal Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus. 

23. hooaja teise poole plaanid avalikustatakse mõne kuu pärast.

Kanuti Gildi SAALi toetavad Eesti Kultuuriministeerium, Tallinna Kultuuri- ja Spordiamet, Eesti Kultuurkapital ja teised.

Pildil Kanuti Gildi SAALi uued kunstilised juhid Kaie Küünal, Maarja Kalmre ja Eneli Järs. Foto: Alissa Šnaider