Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Kanuti Gildi SAAL alustab 22. hooaega

29.08.2022 17:16

Kanuti Gildi SAALi 2022. aasta sügisel algav hooaeg toob publiku ette palju mitmekesist etenduskunsti. Uute lavastustega tulevad välja Marten Esko ja Mihkel Ilus, Nele Tiidelepp, Sigrid Savi ja Hanna Kritten Tangsoo, Karl Koppelmaa ja teater Kelm, Artjom Astrov koos Michaela Kislingu, Til Megerle ja Aziza Harmeliga, Karolin Poska ning Liisa Saaremäel. 22. hooaeg jääb ka viimaseks, mille kunstilised valikud on teinud Priit Raud – järgmisest hooajast asuvad programmi kureerima Eneli Järs, Kaie Küünal ja Maarja Kalmre.

Hooaja avab Marten Esko ja Mihkel Ilusa lavastuslik-installatiivne näituseruumi kogemus pealkirjaga “T2”, mis leiab aset suures saalis kolme nädala jooksul – 21. septembrist 8. oktoobrini. “T2” keskmes on vaatajakogemuse lavastamine näituselaadses, kuid samas ka paratamatult teatraalses ruumis. Projekt toimub koostöös Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumiga. Novembris esietendub Nele Tiidelepa lavastus “Lause lõppu jõudes oleme unustanud kust see algas”, mis valmib koostöös paljude teiste noortega: Riin Maide, Henri Särekanno, Gregor Kulla, Ats Kruusingu, Andreas Kübara, Ekke Janiski, Oliver Issaku ja Raul Markus Vaiksooga. Koosviibimise käigus püütakse ühiselt oma minevikuga nõustuda või mitte nõustuda, end kokku panna ja lahti võtta ning teha rahu olukorraga, kus lause lõppu jõudes ollakse juba unustanud, kust see üldse algas.

Detsembris esietendub Sigrid Savi ja Hanna Kritten Tangsoo esimene ühislavastus “Cowbody”, mis arutleb passiivsuse kui agressiivse žesti üle, töötades intiimsusega distantsilt. Jaanuaris jõuab SAALi Karl Koppelmaa näidend “Küüliku anatoomia”, mis lavastatakse koostöös teater Kelmiga. Veebruaris esietendub Viinis resideeruvate kunstnike Artjom Astrovi, Michaela Kislingu, Til Megerle ja Aziza Harmeli multimeedialavastus “Guiding Light V”. Kevad algab juba traditsiooniks saanud etenduskunstide lühivormide festivaliga Made in Estonia Maraton ning seejärel esietenduvad Karolin Poska ja Liisa Saaremäeli uuslavastused.

Samuti võõrustab SAAL hooaja jooksul külalisi: Tartu Uut Teatrit, teatrit Must Kast, Kinoteatrit, eˉlektroni ja paljusid teisi. Detsembris saab näha Stockholm University of The Arts koreograafia magistriõppe lõpetanud kunstnikke, eesotsas Stella Kruusamägiga, ning juunis on SAALi ruumides TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia ning Helsingi Teatrikõrgkooli lõpetajad. Jätkuvad ka loomingulised residentuurid, esimesel poolaastal tegutseb majas neli residenti: Bohdana Korohod, Mara Kirchenberg ning Liis Lindmaa ja Jim Ashilevi.

Rahvusvahelise tegevusega jätkab SAAL ka uuel hooajal, olles endiselt enim välismaal etendusi andev etendusasutus Eestis. Juunis korraldab SAAL koos Läti Uue Teatri Instituudi ja Leedu Tantsuinfo Keskusega Helsingis Balti etenduskunsti tähistava festivali Baltic Take Over, mille raames näitavad oma töid ka Johhan Rosenberg, Karolin Poska ja Liisa Saaremäel. Hooaeg lõpeb augustis 20. korda toimuva rahvusvahelise festivaliga SAAL Biennaal, mille raames jõuab Tallinna huvitavaid etenduskunste ja kunstnikke.

Kogu 2022/23. hooaja vältab etenduskunstide veebiajakirja MAGASIN tegevus, mille toimetajana alustab Heneliis Notton. Samuti tegutseb edasi performatiivne raamatupood Kausaal Heneliis Nottoni ja Bohdana Korohodi juhtimisel. Seejärel, hooajast 2023/24 hakkavad Kanuti Gildi SAALi kunstilist programmi koostama Maarja Kalmre, Eneli Järs ja Kaie Küünal. Kunstiline juhtimine hakkab toimuma kollektiivse kureerimise teel ning kaheaastaste tsüklite kaupa.

Kanuti Gildi SAALi 22. hooaeg saab ametliku stardipaugu aga Tartus – The Biofilm Sistersi, Jette Loona Hermanise ning Johhan Rosenbergi ning RESKRIPT’i külalisetendustega DRAAMA festivalil. Kodusaalis saab septembris ja oktoobris näha kahte eelmisel hooajal publiku hulgas menukaks osutunud lavastust: Johhan Rosenbergi “traps” ja Netti Nüganeni “Müüt: päeva äärel”.

Kanuti Gildi SAALi toetavad Kultuuriministeerium, Tallinna Kultuuri- ja Spordiamet, Eesti Kultuurkapital ja teised.

Lisainfo: www.saal.ee

Pildil Marten Esko ja Mihkel Ilus. Foto: Kanuti Gildi SAAL