Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Kanalas sünnib Terateater

27.08.2014 11:52

Pühapäeval, 31. augustil sünnib Kultuurikatla Aias, Kanalas Eesti esimene pimedate ja vaegnägijate teater – Terateater. Teatri avalavastus on valminud menuka Eesti kirjaniku Indrek Hargla jutustuse „Roos ja lumekristall“ järgi, lavastajaks Jaanika Juhanson.

Teater tegutseb Põhja-Eesti Pimedate Ühingu (PPÜ) juures, kuid hakkab andma etendusi üle Eesti. Avamispäeval toimub Kanalas enne etendust, kell 15.00–16.30 kõigile huvilistele avatud pimedate lauatennise töötuba. Lavastust mängitakse veel teisipäeval, 2. septembril kell 19.00.

Lavastuses mängivad Terateatri harrastusnäitlejad, kes on ühtlasi PPÜ liikmed ja töötajad - Hedy Haavalaid, Indrek Kaljumäe, Ahti Tomp, Helen Künnap, Julia Kabanova, Katrin Margus ja Merle Koger. Lavastuses kasutatud raadiolõigu salvestas, monteeris ja esitas Jakob Rosin. Luuletuse kirjutas Ketlyn Kasemets. Valguse kujundas Priidu Adlas (Vaba Lava). Lavastaja Jaanika Juhansoni poolt on loodud ka lavastuse helikujundus.

Lavastus räägib ulmelise loo Kopenhaagenis elavast arvutiajakirjanikust Mettest, kes tutvub veidra, arvutimaailmaga üdini seotud noormehega. Samal ajal aga pääseb Kopenhaagenis valla viirus, mis näib levivat arvutist inimestele. Põneva loo sisimas aga küsitakse - Mis on õnn? Kas ratsionaalsus on ülem kui emotsionaalsus? Mis on see, mis päästab inimesed võõrandumast?

Terateater luuakse aasta aega tegutsenud Põhja-Eesti Pimedate Ühingu Teatriringi baasil. Lavastuse esietendus toimus varasuvel, Tallinna Vanalinna Päevade raames, olles ühtlasi PPÜ Teatriringi esimene avalik esinemine. Endine teatriring, nüüdne Terateater pakub pimedatele ja vaegnägijatele võimalust end teatrivaldkonnas väljendada ja arendada. Tegeletakse nii lavakõne, kui improvisatsiooniliste harjutustega, aga tutvutakse ka teatri teoreetiliste ja korralduslike alustega, teatriajaloo ja kuuldemängude spetsiifikaga. Esimene esinemine oli eelmise aasta jõulude paiku Põhja-Eesti Pimedate Ühingus ja Eesti Puuetega Inimeste Kojas luulekavaga „Öö“. Käesolev lavastus on keerukusastmelt juba samm edasi – tegu on veidi alla 1,5 tunni ühevaatuselise lavalooga. Lavastusega on plaanis ka tuleval sügisel-talvel ringreis Eesti erinevates linnades. Suvel esietendus koostöös Tallinna Tehnikakõrgkooli Teatriga Pokumaal Edgar Valteri muinasjutu ainetel loodud vabaõhulavastus „Lugu lahkest lohe Justusest ja printsess Miniminnist“. Sügisel on oodatud teatriga ühinema uued harrastajad, eriti aga nägemispuudega huvilised. Alustades küll harrastusteatrina ja jäädes ka edaspidi pakkuma pimedatele ja vaegnägijatele teatriharrastuse võimalust, on tulevikus plaanis ka teatriprofessionaale kaasavad lavastused.

Teatri nime lahtimuukimiseks võiks mõelda järgmistele kõnekäändudele ja väljenditele: „Pime kana leiab tera.“, „See on hoopis teine tera!“, „kahe teraga mõõk“, „üle noatera“ ning „silmatera“, „tarkusetera“, „päevatera“.

Terateatri kunstiline juht ja lavastaja Jaanika Juhanson on lõpetanud TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia lavastaja eriala ja Tartu Ülikooli teatriteaduse eriala. Praegu õpib ta Tallinna Ülikooli kultuuride uuringute doktorantuuris, kirjutades uurimustööd eesti kuuldemängudest. Viimased aastad on Juhanson töötanud TÜ Viljandi Kultuuriakadeemias, küll etenduskunstide osakonna juhatajana ja õppejõuna. Hetkel tegutseb ta vabakutselise lavastajana ja on teinud lavastusi peamiselt Rakvere Teatris, aga ka NUKUs, Kanuti Gildi SAALis, Ugalas jm.

„Roos ja lumekristall“ etendused Kultuurikatla Aias, Kanalas (sissepääs Kalasadama 6 poolt):
Pühapäeval, 31. augustil kell 17.00
Teisipäeval, 2. septembril kell 19.00
Kuna etendusele mahub vaid loetud hulk publikut, palume end registreerida aadressil [email protected] või facebookis.
Pileti hind on 2 EUR.
Lavastuse valmimist toetas Eesti Kultuurkapital ja Tallinna Kesklinna Valitsus.
Valgustehnikaga toetab Black Box Production.

Kontaktid:
Jaanika Juhanson,
Terateatri kunstiline juht ja lavastaja
Tel 5544662
[email protected]

Ahti Tomp,
Terateatri korraldusjuht ja Põhja-Eesti Pimedate Ühingu kultuuri- ja spordikoordinaator
Tel 55570848
[email protected]