Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Järgmisel nädalal toimuvad Tallinnas vabaduse-teemalised üritused

06.09.2018 14:00

FREIRAUM TALLINN 1 ehk seeria üritusi vabaduse teemal toimub 14.-15.09.18 Kanuti Gildi SAALis ja Tallinna linnaruumis.

Kanuti Gildi SAAL korraldab Goethe Instituudi algatatud üleeuroopalise vabaduse mõistega tegeleva projekti Freiraum raames sarja temaatilisi üritusi Tallinnas. Freiraum’i ehk vabaruumi on kaasatud 53 partnerit kultuuri-, kunsti- ja teadusringkondadest ning kodanikuühiskonnast, kes tegelevad 40 linnas küsimusega - mida tähendab vabadus tänapäeva Euroopas? Millised on selle piirid? Kuidas seda hoida ja tugevdada?

Freiraumi koostööpartnerid püstitasid koostöös Goethe Instituudi esindustega projekti alguses kohalikust kontekstist tulenevalt vabadusega seotud küsimused, millest lähtudes püütakse üheskoos otsida vastuseid 2018-2019 aasta jooksul läbi viidavate ürituste raames üle Euroopa.

Kanuti Gildi SAALi dialoogipartneriks Freiraum projekti raames on ainsana Saksamaad esindav organisatsioon Kunsthaus Dresden. Mõistmaks vabaduse teema tagamaid tuleb nii Dresdeni kui Tallinna puhul arvesse võtta mõnevõrra sarnaseid minevikukogemusi seoses autoritaarse režiimi ja suveräänsuse puudumisega. Viimastel aastatel on Dresdenis kasvanud inimestes hirm, et käesoleval muutuste ajastul saab meie tavapärane kultuuriline homogeensus ohustatud. See omakorda tõstatab küsimuse - milline on kunsti roll ajastul, mil humanistlikud ja demokraatlikud väärtused on ohustatud. Kunsti kui indiviidi häält - kas seda on selles olukorras üldse kuulda ning milliseid tingimusi oleks vaja selle kuuldavuse suurendamiseks? Sellest tulenevalt tõstatas Kunsthaus Dresden küsimuse - mida saab kunst kui vabaduse keel ära teha meie üha kasvava ängistuse ajastul?

Koostöös Goethe Instituudiga Tallinnas püstitasime eneseirooniliselt küsimuse: kas me võime olla õnnelikud? Keskendudes vabaduse ja vastutuse vahelistele suhetele ning era- ja avaliku elu positiivsetele aspektidele Eestis. Olles kogenud sajandeid välismaist okupatsiooni, väärtustame oma isiklikku vabadust, mis väljendub kõrgelt arenenud digitaalses infrastruktuuris ja positiivselt laetud vigadest õppimise kultuurist. Kuidas me tuleme toime sellega kaasnevate riskide ja vastutusega?

Lähtudes nendest küsimustest esitleme Freiraum Tallinn 1 raames kunstnikke, kelle tööd käsitlevad delikaatselt kuid vahedalt ja sügavalt vabaduse mõiste eri tahke või selle varjukülgi. Eesti publikule tuttava Sarah Vanhee dokumentaalfilm "The Making of Justice" annab üdini inimliku sissevaate õigluse ja õigussüsteemi ning kinnipeetute reaalsustest. Sven Johne videoteos "A Sense of Warmth" peegeldab tänapäeva ühiskonna pealesuruva eneseteostuse paineid. Kuraator Eva Neklyaeva käsitleb oma loeng-ettekandes mängulis-tõsiselt vabaduse võimalikkust oma tööpraktikas nii etenduskunstides, poliitikas kui seksuaalsuses.

Lisaks Kanuti Gildi SAALis toimuvatele üritustele on 14-15.09 kavas ka etendused linnaruumis, kuhu on oodatud osalema kõik huvilised. Hong Kongist pärit Berliinis resideeruva kunstniku Isaac Chong Wai etenduste seeriat "The Collective Individual Exercises" on etendatud erilise tähendusega linnaväljakutel nii Hollandis, Hong Kongis, Lõuna-Koreas kui Hiinas. Isaac on veendunud, et kui me peaks ette kujutama uutmoodi tulevikku, siis me peaksime selleks ette valmistuma, mitte jätkama olemasolevate ideoloogiate ja normide keskset käitumist. Seetõttu on Isaac välja pakkunud kõigile võimaluse väljendada oma tulevikuvisioone, unistusi ja fantaasiaid ning järele proovida solidaarsust üheskoos. Sul on võimalus anda oma panus sellesse 15.09 koos 99 inimesega üheaegselt Vabaduse väljakul. See on igati sobilik viis sümboolselt tähistada EV100 pidustusi läbi tuleviku kujutlemise üheskoos Vabaduse väljakul!

Kõik Freiraum Tallinna raames toimuvad üritused on tasuta.

Üritused saavad teoks koostöös Goethe Instituudiga. Etendused on osa projektist URBAN HEAT, EL kultuuriprogrammi toetusel. Pühendusega EV100 tähistamisele.

Rohkem projektist:

Freiraum Tallinn 1 ajakava:

14.09 17:30 ISAAC CHONG WAI (Hong Kong – Berliin) etendus "The Collective Individual Exercises – hugging, walking, laughing exercises" Balti Jaam – Vabaduse väljak
14.09 19:30 Kanuti Gildi SAAL SARAH VANHEE (Brüssel) film "The Making of Justice"
15.09 18:00 ISAAC CHONG WAI etendus "The Collective Individual Exercises – One Sound of the Futures" Vabaduse väljak
15.09 19:30 SVEN JOHNE (Berliin) video "A Sense of Warmth" Kanuti Gildi SAAL
15.09 20:00 EVA NEKLYAEVA (Santarcangelo) loeng-ettekanne "Taking playfulness seriously: exploring freedom in curatorial practice" Kanuti Gildi SAAL

Lisainfo: Kanuti Gildi SAAL / www.saal.ee

Kontakt:
Eneli Järs
[email protected] / +3725069655