Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Islandi näitekirjanik laval ja saalis

15.03.2008 11:08

15. märtsil näeb Tallinna Linnateatri Hobuveskis rambivalgust Jaanus Rohumaa lavastajakäe all islandi näitekirjanik Jón Atli Jónassoni mereteemaline "Murdlainetus".
Jaanuse ja islandlase sõprus sai alguse eelmise aasta "Talveöö unenäo" festivalist, kus teater Frú Emilia mängis Hobuveskis tema näidendit "Saja-aastane maja". Esietendusele on lubanud näitekirjanik tulla ka isiklikult.

Lavastuse "Murdlainetus" kunstnik on Aime Unt ja tõlkijad Mart Kuldkepp ning Arvo Alas. Muusikalise kujunduse tegi Veiko Tubin.
Mängivad: Argo Aadli, Alo Kõrve, Tõnn Lamp, Margus Tabor, Elisabet Tamm ja Veiko Tubin.

Väike islandi traallaev. Lainete võimuses kõikuv metallkast, mille kitsas korpus on ühtaegu koduks, vanglaks ja maailmaks oma vähearvulisele meeskonnale. Nad loodavad suurele kalasaagile, lahutavad meelt videote ja kaardimänguga, kardavad tormi ja kapteni otsustusvõimetust. Nädalast nädalasse külg külje kõrval kulgev elu muutub kergesti painavaks, see toob esile inimeste valu ja unistused.

Jón Atli Jónasson, kes on ka ise traallaeval töötanud, kujutab kalurite elu ilustamata ja inimlikult, südamlikult ja karmilt, nukralt ja rõõmsalt. 1972. aastal Reykjavikis sündinud Jón Atli Jónasson on värvikas kuju, kes on kirjutanud filmistsenaariume, tõlkinud näidendeid ja pidanud mitmeid ameteid filmi- ja teatrikunsti valdkonnas, töötanud aga ka kaluri, heavy-metal DJ ja pizzaküpsetajana. Aastal 2001 ilmus tema sulest novellikogu "Katkendlik rütm" ja aastal 2005 romaan "Pakase küüsis". Jónasson on kirjutanud kuus näidendit, mis on Islandis viimase viie aasta jooksul ka lavale jõudnud, näiteks "Kummituste karavan"(Reykjavíki Linnateater 2002), "Crowd Pleaser"(2003), "Rambo 7"(Reykjavíki Linnateater 2005) ja "Mindcamp"(2006). Kuid tema tuntuimaks näidendiks on seni siiski "Murdlaine", mis jõudis lavale teatris Vesturport. Näidendi esmalavastus toimus 2004. aastal Vestmannaeyjaril ja hiljem on seda etendatud mitmeis paigus Islandil, samuti Saksamaal, Soomes ja Venemaal. Jón Atli Jónasson pälvis näidendi eest 2004. aastal Islandi teatripreemia "Gríma". Ühtlasi esitati näitemäng samal aastal koos Vesturporti teatriga ajalehe "DV" kultuuriauhinna kandidaadiks. "Murdlaine" kandideeris Islandi poolt ka Põhjamaade teatripreemiale.

Kristiina Garancis
Tallinna Linnateatri avalike suhete juht
Tel: 545 32 333
E-post: [email protected]